V otázce řešení střetu zájmů Andreje Babiše došlo k zásadnímu průlomu. Vládní ČSSD se totiž chystá podpořit návrh změny zákona o střetu zájmů z pera opozičního poslance Martina Plíška z TOP 09, která by Babiše přinutila vzdát se správy jeho obřího holdingu Agrofert, pokud by chtěl nadále zůstat ministrem. Deníku Právo to potvrdil premiér Sobotka. Plíškův návrh stanovuje, že člen vlády nesmí být ovládající osobou žádné právnické osoby, tedy firmy.
Zároveň by to bylo historicky poprvé za vlády současné koalice, co by koaliční poslanci podpořili významný opoziční návrh. O sympatiích koaličních sociálních demokratů a lidovců k Plíškovu návrhu na faktické omezení Babišovy politicko-ekonomické moci svědčí ostatně už to, jak hladce návrh prošel v lednu ve svěmovním ústavně-právním výboru, kde mají koaliční poslanci většinu.
[ctete]42479[/ctete]
Plíškova novela tak má reálnou naději projít velkou většinou hlasů i ve sněmovně. Předlohu podpoří, jak už dříve deklarovaly, TOP 09, ODS i KSČM a nově také ČSSD a patrně i KDU-ČSL, jejíž předseda Bělobrádek nedávno v rozhovoru pro Echo 24 vyjádřil „velkou vůli“ návrh podpořit. Proti by tedy nadále bylo jen osamocené Babišovo ANO, jehož představitelé už delší dobu tvrdí, že přijetí novely údajně brání evropská legislativa.
Celá věc má ale jeden háček. Zatímco Plíšek chce, aby návrh začal platit dnem vyhlášení účinnosti zákona, která by mohla být už od příštího roku, ČSSD si přeje, aby platil až od příštího volebního období. Vztahoval by se tedy až na členy příští vlády. K odkladům platnosti zákona přitom není žádný rozumný důvod, protože způsoby a lhůty pro zbavení se ovládajícího podílu ve firmě (prodej, převedení, svěření do správy apod.) by byly v obou případech stejné.
Shrnuto a podtrženo: Sociální demokraté a lidovci si již plně uvědomili a pocítili na vlastní kůži, že kumulace Babišovy politické moci a ekonomické síly vyplývajících z jeho gigantického byznysu představuje problém, a to i pro ně samotné, nechtějí-li se stát příští obětí Babišových mocenských choutek. Zároveň však chtějí společně s Babišem v klidu dovládnout toto volební období. Přitom mít ale na Babiše před příštími volbami do sněmovny bič, když on na ně má už nyní bičů hned několik – třeba neomezené a nekontrolovatelné prostředky na volební kampaně, exkluzivní vliv v hlavních médiích či nadstandardní vztahy s „orgány činnými v trestním řízení“.
Nezbývá než dodat, že tento kalkul je sice zdánlivě mazaný, ale ve skutečnosti velmi krátkozraký. Co když bude Babiš rychlejší a takříkajíc vypálí svým současným koaličním partnerům rybník? Jak a jaké k tomu má možnosti, to nechť posoudí pánové Sobotka a Bělobrádek sami. Babišovy žraločí vlohy už měli možnost poznat dostatečně.