Sociální demokracie stále nechce říct, jestli do čtvrteční půlnoci zaplatí 337 milionů korun svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za jeho služby ve sporu o Lidový dům. Rozhodne prý ve čtvrtek. Pohledávku, o níž pravomocně rozhodl soud, strana neuznává. Po ranním jednání grémia ČSSD to oznámil Jiří Chvojka, který stranu v případu mediálně zastupuje.
„Dohodli jsme se, že vzhledem k tomu, že stále ještě přibývají exekuční příkazy, pohledávky dalších věřitelů, přihlašují se další věřitelé pana doktora Altnera, tak, že tu lhůtu pro to řešení finanční jsme posunuli do zítra, kdy sdělíme, jakým způsobem budeme dál postupovat,“ řekl Chvojka.
Politici z ČSSD se k rannímu jednání vyjadřovat nechtěli. Při příchodu většina z nich novinářům řekla, že neví, o čem přesně se bude jednat, a schůzku nechtěli komentovat ani poté. Příliš sdílný nebyl ani šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. „Myslím, že ta věc je zřejmá,“ řekl jen na dotaz, zda strana peníze do čtvrtka zaplatí. S dalšími dotazy Sobotka, který již dříve řekl, že strana bude postupovat s respektem k rozhodnutí soudu, odkázal na právní kancelář, která ČSSD zastupuje.
Podle Chvojky bylo jednání grémia především diskuzí o možnostech, které nyní strana má. O tom, kdo za situaci, která stranu značně finančně zatěžuje, nese zodpovědnost, se prý nedebatovalo. „Rozhodně se nehledají viníci, ale hledá se řešení té situace, protože ČSSD nadále tu pohledávku neuznává, takže se necítí nikdo vinen,“ konstatoval Chvojka.
Někteří členové ČSSD ale neformálně připouštějí, že se ve straně diskutuje o tom, kdo může za výsledek soudního sporu, zvláště když někteří dnešní vysocí představitelé sociální demokracie jsou již řadu let v pozicích, z nichž mohli postoj ČSSD k případu ovlivnit.
Smlouvu s Altnerem dojednal v roce 1997 tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Ten minulý týden označil za viníky vysokého penále, které má strana Altnerovi zaplatit, své následovníky v čele sociální demokracie Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu, Jiřího Paroubka a současného premiéra Bohuslava Sobotku. Prezident se podle svých slov cítí zodpovědný jen za to, že sociální demokracii vybojoval Lidový dům, který jí měl být zkonfiskován. Altner je jedním, kdo významně přispěl k pozitivnímu vyřešení celého sporu, míní Zeman.
Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. „Zavázal se, že pokud tento spor prohraje, tak nebude žádat žádný honorář, v případě výhry požadoval 18 milionů,“ uvedl Zeman.
Spor o Lidový dům pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili, ale právník chtěl další mnohamilionové částky. „Jediná komplikace byla v tom, že se proti němu spikli jeho dva společníci a žádali podíl z jeho honoráře. My jsme proto vyplatili ještě za mého předsednictví část tohoto honoráře a zbytek uložili do soudní úschovy,“ uvedl Zeman.
Právník na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily minulý čtvrtek. „Tři roky poté, co jsem přestal být předsedou, advokát vyhrál soud o osmnáctimilionový honorář a sociální demokracie se odvolala. Celých 15 let, tedy od roku 2001 do roku 2016 nikdo z mých nástupců s touto kauzou nic nedělal, nechal to penále vesele nabíhat do těch astronomických výšin a ještě předstírali, že je všechno v pořádku,“ tvrdí Zeman.
Sociální demokracie, která již podala dovolání k Nejvyššímu soudu, se podle Chvojky nadále bude snažit maximálně domoci svých práv takovým způsobem, aby se v žádném okamžiku nedostala do problémů se zákonem. Rozsudek městského soudu v Praze prý strana považuje za nespravedlivý a neoprávněný.
ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun. Penále přitom vychází z výrazně nižší částky 18,5 milionu. Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale před zasláním peněz se chtějí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu vlastně platit. V Lidovém domě už se podle strany přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.
Právníci ČSSD proto odmítají, že by se další jednání měla týkat už jen platebního místa. „Takhle jednoduché to není právě kvůli těm exekucím, respektive požadavkům věřitelů pana doktora Altnera. Určitě to bude ještě o jednání,“ řekl Chvojka. Po právní moci chce strana jednat s Veselým i exekutory. „Těch scénářů je mnoho, ČSSD se rozhodne pro nějaký postup, který právní kancelář navrhuje,“ dodal.
Rozsudek nabyl právní moci v pondělí, kdy si ho vyzvedl Altnerův advokát Václav Veselý. Od té chvíle běží ČSSD třídenní lhůta na zaplacení.