Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová stojí před volebním sjezdem ČSSD za Janem Hamáčkem. Zároveň se vymezila proti jeho konkurentovi Tomáši Petříčkovi, kdy dala za pravdu kritice prezidenta Zemana. Její bojovná rétorika ustupuje, ČSSD zůstává v Zemanově a Babišově pasti.
Ministryně Maláčová, která je současně místopředsedkyní ČSSD, poskytla rozhovor deníku Právo. Pochválila svoje proticovidové projekty a zároveň se vyjádřila k blížícímu se volebnímu sjezdu sociální demokracie. Po odkladech by měl proběhnout online 9. a 10. dubna.
Zeman má na kritiku právo
„Kritiku jmenovaných ministrů ze strany pana prezidenta chápu. Myslím, že na ni má právo. A rozumím i důvodům, které uvádí. Je to ale věc premiéra,“ odpověděla Maláčová na otázku, co říká tlaku prezidenta Zemana na výměnu ministra zdravotnictví Jana Blatného a prozápadního ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
Ministryně tak zaujala totožný postoj jako Hamáček, který rovněž přehazuje odpovědnost za personální výměny ve vládě na premiéra Babiše a nezazněla od něj reakce na nepřijatelné a mimoústavní vydírání hlavy státu. Uhranutí a obavy ČSSD z konfliktu se Zemanem už její vedení zcela paralyzovaly.
Kde jsou ty časy, kdy v létě 2019 Hamáček aspoň několik týdnů předstíral, že si nenechá Zemanem protiústavně diktovat, kdo bude a nebude ministrem kultury poté, co se prezident dlouho zdráhal odvolat Antonína Staňka. Hamáček pod tlakem zdola vyhrožoval, že pokud nebude ministrem jmenován člen nejužšího vedení strany Michal Šmarda, skončí ČSSD ve vládě.
Precedens se Šmardou
„My jako sociální demokraté postupujeme striktně podle ústavy a koaliční smlouvy. Pravidla dodržujeme a jsme přesvědčeni, že pravidla platí pro každého,“ prohlásil v té době Hamáček, podle něhož se také ukázalo, že vládní angažmá má smysl pouze za předpokladu, že ČSSD bude mít možnost rozhodovat o personálním obsazení.
„Jsem přesvědčen, že tu situaci vyřešíme,“ doplnil. Nakonec ji vyřešil tak, že ustoupil, Šmarda ministrem jmenován nebyl a ČSSD se opakovaně zesměšnila. Dnes už další personální diktát z Hradu ani nekomentuje a za napadeného ministra se nikdo z ČSSD nepostavil.
„Kdybych byl nepřítelem sociální demokracie, podporoval bych kandidaturu pana ministra Petříčka na předsednickou funkci v sociální demokracii, ale protože nejsem nepřítelem sociální demokracie, ba právě naopak, pak tuto kandidaturu určitě podporovat nebudu,“ řekl licoměrně prezident v rozhovoru pro web Parlamentní listy, a to jistě Hamáčkovi a jeho stoupencům vyhovuje.
ČSSD neprotestuje
„Myslím, že předseda Hamáček bude preferovat zájmy našeho státu před úzkými stranickými zájmy,“ prognózuje Zeman, zda bude Petříček skutečně odvolán. „Považuji za reálné, že by k tomu mohlo dojít. Je krátce před volbami a každé vládě prospěje, když včas vymění méně úspěšné ministry.“
Vedení sociální demokracie proti těmto výrokům nijak neprotestovalo, hraje mrtvého brouka a Maláčová dokonce dává Zemanovi za pravdu. S Petříčkem se liší v pohledu na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, kde ministr zahraničí s odkazem na bezpečnostní rizika společně s opozicí odmítá účast ruských a čínských dodavatelů.
„Pokud by se o stavbu ucházelo konsorcium, kde by byla hlavním partnerem bezpečná země a dalšími subdodavateli by byly Rusko nebo Čína, tak si po prověření bezpečnostními službami dokážeme představit připuštění tohoto konsorcia,“ tvrdí Maláčová ve shodě s aktuálním zvláštně „šalamounským“ přístupem členů vlády za hnutí ANO, vyhovujícím hradní linii.
Maláčová preferuje Hamáčka
Maláčová se v rozhovoru pro Právo vyjádřila i k tomu, proč bude ve volbě předsedy ČSSD podporovat Jana Hamáčka. Pomohla si floskulemi, že je pro ni zásadní, aby sociální demokracie zůstala stranou práce a pro lidi, kteří pracují.
„Ekonomika, zaměstnanost, práce a zastání pro lidi vůči velkému byznysu, aby si lidi nemazal na chleba a nesdíral je z kůže, to jsou pro mě priority ČSSD, ve které já vidím smysl být. Mezi Janem Hamáčkem a Tomášem Petříčkem tento směr sociální demokracie prostě lépe ztělesňuje ten první,“ vysvětlila.
Samotná Maláčová nemá ambice kandidovat na předsedkyni ČSSD a zatím nepotvrdila ani kandidaturu na obhajobu postu místopředsedkyně. Podle kuloárových zpráv její hvězda v ČSSD slábne a nemá už tak pevnou pozici. Představy některých komentátorů, že by mohla právě ona v budoucnu nahradit Hamáčka, tak zřejmě vzaly za své.
Maláčová nyní hodně slevila z kritiky vládnutí s ANO. Není jasné, z čeho dedukuje svoje úvahy, že může ve vládě s oligarchou a jeho impériem s ročním obratem 160 miliard korun čelit zájmům velkého byznysu.
ČSSD je vládě s ANO už sedm let a zatím se jí to nepodařilo. Naopak s premiérem Babišem na vládní úrovni kolaboruje v jeho osobních sporech s evropskými institucemi v kauzách střetu zájmů a protiprávně vyplacených dotací Agrofertu.
Hamáček svoji práci dokončí
Petříček je nyní schopen angažmá v příští vládě vyloučit, i když příliš pozdě a nevěrohodně, jelikož se spolupodílí na současných neutěšených poměrech. Nemá však potřebné charisma a vnitřní podporu, aby mohl pootočit kormidlem potápějícího se škuneru sociální demokracie, kde se už mnozí ani nenamáhají vylévat vodu z podpalubí.
Ministr zahraničí a současně místopředseda ČSSD ale aspoň projevil náznak sebereflexe a je schopen čelit Zemanovi, což u Hamáčka a jeho podporovatelů nehrozí. „Myslím, že by Honza Hamáček měl mít šanci tu práci dokončit,“ míní Maláčová, a to se mu pravděpodobně podaří.
Jaké jsou její výsledky? Historické volební debakly ČSSD v komunálních, krajských, senátních a evropských volbách a pád preferencí pod pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. Nedá se říct, že si to ČSSD pod Hamáčkovým vedením v Zemanově vleku nezaslouží.