Hnutí Tálibán tvrdí, že za jeho někdejší vlády bylo pěstování opiového máku zastaveno a tok nelegálních drog skončil. Jenže to byla jen taková epizoda. Pak přišli tálibánci opiu na chuť, přesněji řečeno penězům za něj.
V roce 2001, když byl ještě Tálibán u moci, došlo k prudkému poklesu produkce opia. V následujících letech se ale pěstování opiového máku v oblastech ovládaných Tálibánem zvýšilo. Rostliny opiového máku lze zpracovat jako základ několika vysoce návykových drog, včetně heroinu.
BBC.com píše, že „podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) je Afghánistán největším producentem opia na světě. Jeho sklizeň opia představuje více než 80 procent světových zásob. V roce 2018 se podle odhadů UNODC produkce opia podílela na ekonomice země až 11 procenty.“
Poté, co Tálibán opět převzal kontrolu nad Afghánistánem, prohlásil jeho mluvčí Zabihulláh Mudžáhid: „Když jsme byli u moci my, žádná produkce drog neexistovala.“ Tvrdí, že pěstování opia opět srazí „na nulu“ a skončí se s jeho pašováním.
„Podle amerického ministerstva zahraničí se před dvaceti lety pěstování opiového máku za vlády Tálibánu nejprve výrazně zvýšilo. Z přibližně 41 000 hektarů v roce 1998 na více než 64 000 hektarů v roce 2000. Z velké části se tak dělo v Tálibánem kontrolované provincii Helmand, která se na světové produkci nelegálního opia podílela 39 procenty. V červenci 2000 však Tálibán v oblastech, které kontroloval, pěstování opiového máku zakázal. Zpráva OSN z května 2001 poté ‚konstatovala téměř úplný úspěch zákazu při likvidaci pěstování máku v oblastech kontrolovaných Tálibánem‘.“
Od té doby se však situace změnila. Ačkoli se mák donedávna pěstoval i v oblastech kontrolovaných bývalou vládou, většina pěstování máku se soustředila do oblastí, které držel Tálibán. Například v provinciích Hílmand a Kandahár na jihu Afghánistánu se v roce 2018, kdy byly pod kontrolou Tálibánu, pěstoval mák na největší ploše.
Tálibán vydělává na daních z úrody opia a nepřímo na jeho zpracování a obchodování s ním, uvádí americké ministerstvo zahraničí. Od pěstitelů opia se vybírá desetiprocentní daň z pěstování a inkasuje se také od laboratoří, které zpracovávají opium na heroin, a od obchodníků, kteří nelegální drogy pašují. Odhady ročního podílu Tálibánu na nelegální drogové ekonomice se pohybují v rozmezí 100 až 400 milionů dolarů. Podle amerického dozorčího orgánu Special Inspector General for Afghan Reconstruction (Sigar) tvoří nezákonné drogy až 60 procent ročních příjmů Tálibánu.
Heroin vyrobený z opia vypěstovaného v Afghánistánu tvoří 95 procent trhu v Evropě. Ve Spojených státech převažuje „dovoz“ z Mexika.
Je vidět, že to s těmi omamnými látkami neberou islamisté nijak dogmaticky. Alkohol si sice v Afghánistánu nedopřejete, ale zamořit svět drogami, to je něco jiného. Takže je vlastně pravda, že i Tálibán se mění. Pokud jde o opium, je docela liberální.