Deník FORUM 24 přináší pět kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře a dalších. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.
Televize
Ivan Hlas – Pramínek času
Kdo jiný by si zasloužil dokumentární portrét než člověk, který v životě vystřídal třiadvacet profesí, má Českého lva, napsal hity jako Na kolena nebo Malagelo, letos je mu sedmdesát a na Nový rok se stal pradědečkem.
„Ivan Hlas je geniální hudebník, Bohem políbený textař, kráčející ve šlépějích poetismu Jiřího Suchého. Dnes voní jeho melodií i slovy na pět stovek písniček. Nahlas si je zpívá několik generací. Zlidověly. Co víc si může člověk přát. A moc mu přeju, ať ho múzy stále líbají tak něžně a vytrvale,“ říká režisérka dokumentu Ivan Hlas – Pramínek času Alena Činčerová.
Znovu se vrátit do atmosféry hanspaulské hospody Houtyš za vlády jejího krále (tak o Ivanovi ve filmu mluví „náplava ze Žižkova“ Janek Ledecký) můžete 8. května ve 20:15, kdy dokument odvysílá ČT art.
Vzpomínka
Miroslav Imrich na Spotify
Kdo byl začátkem osmdesátek v citlivém věku, táhnul po klubech za muzikou a žil v Praze, nemohlo jej minout zjevení skupiny Abraxas. Parta skvělých muzikantů kolem Slávka Jandy byla nesmírně populární a jejím hlasem byl charismatický (a výborný) zpěvák Miroslav Imrich.
V neděli přišla zpráva, že muzikant, který kromě Abraxasu ještě prošel skupinou Tango a nazpíval nesmrtelné hity jako Nekonečný boogie, Každý den je to jinak, Obyčejnej den, Karel drogy nebere anebo Co s tím sklem došel ve svých jedenasedmdesáti letech na konec své cesty. Když už máme ty hudební knihovny, vzpomeňme na něj třeba prvním albem Abraxasu Box – rok 1982. Tehdy to byla fakt veliká událost.
Klasika
Zahajovací koncert Pražského jara
V roce 2024 si připomeneme hned dvojí výročí Bedřicha Smetany. V březnu uplynulo 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. Jak lépe velikána české hudby oslavit než provedením Mé vlasti na zahajovacím koncertě Pražského jara orchestrem, který je považován za nejlepší na světě? Takové pověsti se těší Berlínští filharmonikové, kteří do Prahy zavítají po deseti letech. Erbovní dílo festivalu zahrají pod vedením svého šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Koncert bude jeho českým debutem.
Audiokniha
Agatha Christie: Vlastní životopis
„Celá zapálená (…) jsem prohodila, že bych si docela ráda zkusila napsat detektivku sama. ‚To bys asi nedokázala,‘ řekla Madge. ‚Napsat detektivku je hrozně těžké. Uvažovala jsem o tom.‘ ‚Mám chuť to zkusit.‘ ‚No, sázím se, že to nesvedeš,‘ pravila Madge. …“ Zkuste vy vítěze ankety Audiokniha roku 2023!
Stala se jí memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie načtená herečkou Alenou Vránovou, která vedle kategorie Absolutní vítěz ovládla také Jednohlasou četbu. Dvacetičlenná porota vybrala oceněné v deseti kategoriích z celkem 90 přihlášených titulů od 14 vydavatelů ve výroční anketě, kterou již pojedenácté pořádá Asociace vydavatelů audioknih.
Dokument
Zánik Československa v parlamentu
Do kin se ve čtvrtek vrací „čtvrtý Mnichov“, „hořící cirkus“ nebo „kapitulace před realitou“. Tak nazývají někteří politici projednávání zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky, které probíhalo v závěru roku 1992. Kamera, která toto dění zachycuje, není mouchou na zdi, ale dotěrným komárem, v jehož přítomnosti politici vypadávají z role a odhalují svou pravou tvář.
Budovou bývalého Federálního shromáždění prochází nejen smuteční průvod za zemřelé bratrství, ale i busta T. G. Masaryka. Sametový rozvod československého manželství, které trvalo sedmdesát čtyři let, je tak i duchařským příběhem o zániku československé státnosti a nejisté budoucnosti země v chaosu. Film je zhlédnutí i na YouTube.