Kterou stavbu nebo architektonický počin za posledních třicet let hodnotíte nejvýše? To byla otázka, která zazněla v druhém díle podcastu PERLY ČESKA. Ten přímo navazuje na probíhající anketu Týdeníku FORUM a deníku FORUM 24, ve které hledáme mimo jiné i nejkrásnější stavbu za dobu existence samostatného státu. V anketě můžete hlasovat až do poloviny prosince.
Ve studiu se sešly čtyři osobnosti, které mají s vnímáním a tvorbou současné architektury opravdu hodně společného: ředitel Frágnerovy galerie v Praze Dan Merta, publicista a spisovatel Petr Volf, architekt a pedagog Jaroslav Wertig a publicista Josef Vomáčka, který diskuzi moderoval. Jistě není od věci si připomenout, jak hlasovali tito čtyři insideři.
Dan Merta si vybral dílo Josefa Pleskota – pěší tunel v čele Jeleního příkopu na pražském Hradě. Jeho výběr se věnoval nejenom samotnému tvaru a materiálu díla, ale zejména filosofii otevřeného Hradu, kterou prosadil prezident Havel, když v době své vlády pomohl učinit z pražského Hradu otevřené kulturní centrum mezinárodního významu. Merta ocenil sílu osobnosti tohoto osvíceného politika v kontrastu s následnou situací.
Josef Pleskot byl autorem i dalšího vybraného souboru budov – Petr Volf ocenil jeho tvůrčí vstup při přebudování hutí v ostravských Vítkovicích. A i zde, ve vzorném příkladu renovace opuštěného brownfieldu, ocenil Volf nejen autorův vstup, ale také sílu zadavatele, podnikatele Světlíka. Také tad se účastníci shodli na potřebě síly osobnosti a rozvedli diskuzi o dalších podobných případech – Litomyšli, Dolních Břežanech či Líbeznici.
Jaroslav Wertig překvapil svým výběrem – upozornil na řadu měst (České Budějovice, Litoměřice, Třebíč), která se v posledních třiceti letech probrala z nudné šedivosti a vyzrála v zajímavá místa k životu. I v tomto případě se nutně hovořilo nejen o architektuře, ale také o politice a ekonomii. Josef Vomáčka si vybral opomíjený a stále rostoucí příklad, pražskou kancelářskou čtvrť Brumlovka autorů Aulíka Fišera a hlavně také investora Passera pro její architektonické a urbanistické kvality i stále pokračující vývoj.
Podcast ve své druhé části připomenul divoký vývoj v českém stavebnictví a architektonické tvorbě po roce 1990, kdy osvobozením ze sešněrovaných podmínek předešlého ekonomického a politického režimu došlo k vytvoření zcela nových podmínek ve všech směrech. O této divoké době, která přinesla vznik zcela nových subjektů, o jejich zcela nové, do té doby nedovolené činnosti, vznikla zajímavá diskuze, která se dotkla všech vlivů, jež poznamenaly současný stav výstavby v této zemi.
Zapojte se do ankety Perly Česka. Hlasujte o nejlepší film, knihu, stavbu a píseň z období posledních třiceti let. Každý hlasující navíc obdrží slevový kupon na nákup předplatného Týdeníku FORUM.
Celkové výsledky budou vyhlášeny v prosinci ve speciálním vydání Týdeníku FORUM a na webu deníku FORUM 24.