Předseda KDU‑ČSL Pavel Bělobrádek tvrdí, že se lidovcům podařilo nastartovat dobrý trend, ve kterém chtějí pokračovat.
Opravdu vláda Bohuslava Sobotky složená z ČSSD, Andreje Babiše a jeho strany ANO a právě KDU‑ČSL nastartovala prostřednictvím úpadku investic, většího utrácení (včetně nezanedbatelného zvýšení počtu nabraných úředníků), „on-line pokladen“ (EET), zvyšování přikázané minimální mzdy či omezování podnikatelské i domovní svobody správný trend?
Lidovci nesou za stávající vládu značnou část odpovědnosti. Bez problémů hlasovali o všech možných nařízeních i útratách ruku v ruce s levicovými sociálními demokraty a mnohdy také s ANO.
Sami byli hlavními iniciátory zákazu kouření v soukromých restauracích (včetně kuřáckých koutků, a to i v nočních hodinách), stejně tak především oni prosadili zákaz nakupování v obchodech s velkou podlahou během některých státních svátků, lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka prosadil pro podnikatele v rostlinné výrobě (zejména pak pro velkopodnikatele, jako je Babiš) vratky spotřební daně z pohonných hmot a rovněž lidovci nebránili ani nápadu ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO na možné porušování domovní svobody úředníky bez soudního povolení, pokud mají důkazy, že topíte (konkrétně v kotlích) podezřelým palivem.
EET je také nápad, na němž se lidovci podíleli a na němž odmítali vidět zásadní chyby. V předvolební debatě na ČT24 sice lidovecký poslanec Jaroslav Klaška předstíral, že je proti právě rozběhnuté státní hazardní loterii s EET účtenkami, ale ta byla od počátku součástí zákona o evidenci tržeb i důvodové zprávy a Babišovo ministerstvo se její přípravou nijak netajilo. Klaška byl přitom dokonce sněmovním zpravodajem pro tento zákon a stal se tak jeho viditelným podporovatelem.
Je tedy pravdou, že právě lidovci přišli s nápadem, že by se on-line evidence tržeb nemusela týkat alespoň farmářských trhů, ale jednak je otázkou, proč za jediné ohrožené považují farmářské trhy, a jednak s tím přišli záměrně pozdě. Pokud totiž aspoň trochu poslouchali sněmovní debatu o EET nebo si občas přečetli nějaké seriózní noviny, museli o problému předem vědět. Snažili se jej však řešit až dodatečně a tím se zviditelnit. Otázkou je, jaký by byl postoj lidovců k EET, kdyby zůstali ve volební koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Zatímco lidovci čtyři roky opravdu urputně bojovali za napojení téměř každého podniku i malého živnostníka na „Babišovu“ centrálu, Starostové byli proti EET.
Stejně tak Bělobrádek a jeho spolustraníci vesele (nebo přinejmenším bez náznaku námitek) schvalovali různé levicové návrhy přicházející od ČSSD a mnohdy podporované i z Babišovy strany. Namátkou šlo např. o zmíněné opakované zvyšování zákonem přikázané minimální mzdy (které musejí nutně vést nejpozději v okamžiku hospodářského oslabení k rozsáhlému propouštění, zejména pak nejméně kvalifikovaných pracovníků a lidí v předdůchodovém věku zaměstnaných u nejmenších živnostníků). Lidovci si ani nijak nestěžovali na celkové radikální osekání vládních investic či na dlouhodobě neudržitelné vládní utrácení.
Každý potenciální volič KDU‑ČSL si tedy musí rozmyslet, zda chce další čtyři roky koalici ANO, ČSSD a lidovců. Každý hlas pro KDU‑ČSL je přitom s největší pravděpodobností hlasem právě pro takovou koalici.