TOP 09 má nového předsedu. K žádnému překvapení nedošlo. Přesto víkendový sněm TOP 09 přinesl čtyři zajímavé momenty.
1. Ideologický posun
Po sněmu TOP 09 nemůže být pochyb, že jejími hlavními nepřáteli jsou Andrej Babiš a Miloš Zeman. Stranu však čeká těžký boj. Zatímco Andrej Babiš je podle průzkumů nejdůvěryhodnějším politikem a i Miloš Zeman se v průzkumech popularity může těšit z dobrých čísel, Miroslav Kalousek v obdobných výzkumech obsazuje zpravidla poslední místo. Naposledy v září mu podle průzkumu CVVM důvěřovalo jen 11 % dotázaných, nedůvěřovalo 84 % a s indexem -73 tak skončil daleko i za šéfem komunistů Vojtěchem Filipem (ten měl index -30).
Naopak ve vztahu k premiéru Sobotkovi nabídl Kalousek vstřícnou tvář, když se vyslovil pro hledání průniku s demokratickou levicí, pro obranu plnohodnotné demokracie, pro boj proti „hnědnutí“ společnosti a za zvládnutí imigrační krize. Sice popřel, že by si tím snažil otevírat dveře k ČSSD, nicméně krajské volby se blíží a není pochyb, že strana by ráda získala podíl na moci, alespoň v krajích.
Kalousek tuto linii spolupráce nastiňoval již dříve. Ostatně vládnutí s ČSSD si vyzkoušel v době svého působení v dresu KDU-ČSL. Po volbách v roce 2006 dokonce kývl na koalici s ČSSD, tolerovanou komunisty. Kalousek je velmistr politického přežití a prokázal, že když přijde na věc, umí se dohodnout s leckým. O to obtížněji uvěřitelná je jeho nová image obránce odkazu Václava Havla a bojovníka za demokracii a lidská práva, kterou si viditelně s pomocí Karla Schwarzenberga snaží v poslední době osvojit.
2. Problém jménem STAN
Logo TOP 09 sice pořád hlásá „s podporou Starostů“, spolupráce s hnutím STAN je však v troskách. V Praze šly strany do voleb odděleně již v komunálních volbách a po nich jedna zamířila do koalice a druhá do opozice. V krajských volbách na podzim 2016 to bude v mnoha krajích podobné a podobně to může i skončit. V Poslanecké sněmovně spolupráce zatím funguje, ale trajektorie obou subjektů se rozcházejí.
Starostové a nezávislí se zkrátka pod křídly TOP 09 emancipovali a začínají pokukovat po spolupráci s jinými stranami. V hledáčku jsou lidovci, zelení, mluví se i o hnutí ANO. Z dlouhodobého hlediska se zdá být konec spolupráce neodvratitelný. Vždyť zatímco STAN je doma zejména na venkově, TOP 09 se zabydlela ve větších městech, která přirozeně mají odlišné zájmy.
Míru problému spolehlivě odhalí až krajské volby, které taky napoví, jakým směrem se obě strany budou ubírat, respektive jak rychle se bude rozpadat jejich vzájemná spolupráce. Pro TOP 09 to může být rána těžší, než si myslíte.
3. Čarování se stanovami
TOP 09 zřídila funkci čestného předsedy a přímo do stanov si napsala, že tímto je Karel Schwarzenberg. Čestné funkce v politických stranách jsou vcelku běžné. V případě TOP 09 je však zvláštní, že čestný předseda je členem předsednictva strany s rozhodujícím hlasem.
Zároveň si Miroslav Kalousek přenesl do nové funkce i část starých pravomocí. Předseda tak nově skrze uzavírání smluv se zaměstnanci i třetími osobami získá silnější vliv na vnitřní řízení strany. Zároveň se ale část jeho pravomocí vytunelovala ve prospěch čestného předsedy, který přímo ze stanov „formuluje zahraniční politiku strany“ a „zastupuje stranu vůči zahraničním subjektům a na mezinárodních fórech“.
TOP 09 tak pokračuje ve své tradici šití funkcí na míru. Do jaké míry je takovéto chování v souladu s hodnotami vlády práva a liberální demokracie, nechť prosím posoudí laskavý čtenář sám.
4. (Ne)odchod Karla Schwarzenberga
Podivný je i celý (ne)odchod Karla Schwarzenberga. Kníže sice odešel, ale zároveň zůstal členem statutárního orgánu strany a měl by vést v Praze kandidátní listinu strany ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Ale na to jsme si mohli už zvyknout. Karel Schwarzenberg (ne)odešel v souvislosti s kauzou Čunek, byť to svého času vehementně prohlašoval. Neodešel ani po prezidentské volbě, byť to před ní říkal. Karel Schwarzenberg neodešel ani o uplynulém víkendu. Nenechali ho? Nechtěl? Nevíme. Z předvolebních billboardů očividně ještě dlouho nezmizí a asi by nezmizel, ani kdyby skutečně odešel.
Matěj Trávníček
interní doktorand politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy
Článek vyšel na webu Pravý břeh.