Litva, Slovensko, Lotyšsko a Estonsko požádají v úterý o konfiskaci ruského majetku zmrazeného Evropskou unií na financování obnovy Ukrajiny po ruské invazi. Uvádí se tak ve společném dopise těchto čtyř zemí, informuje agentura Reuters.
3. května Ukrajina zveřejnila odhad potřebných peněz na obnovu země, kterou od února devastuje Rusko. Odhad činí zhruba 600 miliard dolarů. Válka ještě není u konce, takže se částka bude pravděpodobně ještě zvyšovat.
„Podstatnou část nákladů na obnovu Ukrajiny, včetně odškodnění obětí ruské vojenské agrese, musí uhradit Rusko,“ stojí v dopise, který má být v úterý předložen ministrům financí Evropské unie.
Dopis zároveň vyzývá všech 27 zemí Unie k přípravě dalšího balíku sankcí proti Moskvě. „Pokud Rusko nezastaví vojenskou agresi proti Ukrajině, neměly by mezi EU a Ruskem zůstat vůbec žádné ekonomické vazby – což zajistí, že žádný z našich finančních zdrojů, produktů nebo služeb nepřispěje k ruské válečné mašinerii,“ píše se v dopise.
Litva, Slovensko, Lotyšsko a Estonsko připomínají, že EU a podobně smýšlející země již zmrazily aktiva patřící ruským jednotlivcům a subjektům a zhruba 300 miliard dolarů rezerv centrální banky. „Nyní musíme identifikovat legální způsoby, jak maximalizovat využití těchto zdrojů jako zdroje financování – jak pro náklady pokračujícího úsilí Ukrajiny odolat ruské agresi, tak pro poválečnou rekonstrukci země,“ vyzývají státy k řešení situace. „Konfiskace státních aktiv, jako jsou rezervy centrální banky nebo majetek státních podniků, má v tomto ohledu přímou vazbu a efekt.“
Evropská unie dosud zmrazila majetek ruských a běloruských oligarchů a subjektů v hodnotě asi 30 miliard eur. Evropská komise minulou středu uvedla, že může ověřit, zda je možné zabavit zmrazená ruská aktiva k financování obnovy Ukrajiny podle vnitrostátních zákonů a zákonů EU.
„Zmrazení aktiv je něco jiného než jejich zabavení,“ řekl mluvčí Komise Christian Wigand. „Ve většině členských zemí to není možné a k zabavení majetku je nutné odsouzení za trestný čin. Zároveň soukromé subjekty a majetek centrální banky nejsou z právního hlediska totéž,“ řekl. K rezervám centrální banky se Unie nevyjádřila.
Komise koncem tohoto týdne předloží návrh, aby se porušování omezujících opatření stalo v EU trestným činem, a také návrh na revizi a posílení současných pravidel EU o konfiskaci a návrh na posílení systému vymáhání a konfiskace majetku, informoval Wigand.
„V případech, kdy nebudou identifikovány zákonné způsoby zabavení majetku, by měl být použit jako páka a uvolněn až poté, co Rusko nahradí Ukrajině všechny způsobené škody,“ uvedly ve svém dopise čtyři země.