Andrej Babiš označil dva české europoslance, Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) za vlastizrádce. Mělo to dohru, protože Zdechovskému začaly chodit vyhrůžky zabitím, které nyní řeší policie. Podivným způsobem se k tomu vyjádřil lidovec Cyril Svoboda, který je nyní Babišovým poradcem pro legislativní záležitosti. Podle něj je Zdechovský nejspíš rád, že se to tak vyhrotilo.
Andreji Babišovi se nelíbilo, že se Zdechovský a Peksa podíleli na vyšetřování jeho střetu zájmů. „Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ prohlásil Babiš. Podle něj dělají problémy české vládě a Zdechovský lže a dělá kampaň. Europoslanci prý plýtvají penězi i českých daňových poplatníků, když je v Praze provází devět tlumočníků a jeden technik.
„Po druhém výroku, který Andrej Babiš pronesl v přímém přenosu, kde zopakoval, že jsme vlastizrádci, mi přišlo několik tisíc výhrůžek prostřednictvím sociálních sítí, e-mailů, WhatsAppu a další komunikace,“ sdělil Tomáš Zdechovský na tiskové konferenci k rezoluci Evropského parlamentu o možném střetu zájmů českého premiéra. „Bylo nám napsáno, že budeme pověšeni, zavražděni, zastřeleni. Mým dětem chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti. Obrázků přišlo několik tisíc.“ (iRozhlas.cz)
Pozornost teď vzbudil bývalý předseda a ministr KDU-ČSL Cyril Svoboda, v současnosti člen týmu poradců Andreje Babiše. Ten dostal od České televize otázku na tuto záležitost a rozhovor s moderátorkou proběhl takto:
„Vy jste člen KDU-ČSL, stejně jako europoslanec Tomáš Zdechovský, který musel kvůli výrokům premiéra dostat policejní ochranu, to vám nevadí?“
„Já nevím, proč by měl dostat policejní ochranu. Co mu hrozí, nevím.“
„Pan premiér řekl o panu Zdechovském, že je vlastizrádce.“
„Já vím, ale to ať zhodnocuje Policie České republiky, jestli někdo potřebuje, nebo nepotřebuje policejní ochranu. Mně se to nezdá.“
„Vám nevadí, že o vašem kolegovi ve straně říká pan premiér, že je vlastizrádce? Na to se ptám. Ne jestli měl dostat policejní ochranu.“
„Takto se častují politici navzájem, to byly jistě reakce a protireakce, dokonce si myslím, že i Tomáš Zdechovský je rád, že byla ta reakce tak ostrá, a je docela rád, že má tu policejní ochranu, protože zase o něm je víc slyšet, je víc vidět. Víte a ta politika…“
„Zase když někdo vyhrožuje jeho rodině, za to asi nebude úplně rád.“
„Já u toho nejsem, já nevím, jak kdo vyhrožuje. To ať posoudí policie, to skutečně není otázka ani pro předsedu vlády, ani pro mě, ani pro někoho jiného, to ať zhodnotí policie, jestli někomu skutečně hrozí nějaké riziko.“
Na odpor narazily tyto Svobodovy výroky u lidovců.
Jejich předseda Marian Jurečka na Twitteru napsal: „Komentář Cyrila Svobody, kterým bagatelizuje výrok premiéra na adresu Tomáše Zdechovského, který spustil obrovskou vlnu nenávisti a vyhrožování jemu, jeho rodině a za který se Tomášovi dodnes přímo neomluvil, je za hranou lidského jednání a chápání.“
Hayato Okamura napsal tamtéž: „Pan Cyril Svoboda se svým nynějším veřejným vystupováním nemá v KDU-ČSL (kde je už dávno jenom řadovým členem) co dělat. Ať vstoupí třeba do ANO…“
Přidal se i Miroslav Kalousek, bývalý předseda KDU-ČSL: „Málo pamatujete, pánové. Hnusné to sice je, ale Cyril měl i vrcholnější čísla…“