V pondělí oznámila legendární dvojice Daft Punk konec na hudební scéně po 28 letech své aktivní kariéry. Duo francouzských hudebníků se rozloučilo epickým klipem, v němž se jeden z dvojice symbolicky odpálil. Podobným klipem by se mohla brzy rozloučit naše vláda, většině národa by se jistě ulevilo. Na rozdíl od Daft Punku však ve svém punku dál pokračuje.
Na komunikační punk vlády jsme si zvykli už během první vlny, kdy premiér na tiskových konferencích zmateně četl z papíru opatření, kterým veřejnost stěží rozuměla. Linku chaotické komunikace vláda neochvějně drží dodnes.
Během první vlny jsme patřili mezi premianty ve zvládání boje s covidem, při druhé a třetí vlně jsme jasně nejhorší. Vláda má přitom v nouzové stavu všechny potřebné nástroje, aby situaci dostala pod kontrolu.
Vakcíny máme, ale neočkujeme!
Naprostým selháním vlády je očkování. V polovině října vydala Evropská komise materiál, v němž důrazně doporučila členským státům připravit se na dodávky vakcín, tedy začít budovat očkovací centra, distribuční síť, rezervační systémy na očkování atd. Premiér Babiš zadal úkol vytvořit rezervační systém až v druhé polovině prosince s šibeničním termínem dokončení. Všichni už víme, jak to 15. ledna při spuštění dopadlo. Katastrofa, diletantství, neschopnost!
Rychlost očkování u nás probíhá hlemýždím tempem. Zatímco Velká Británie naočkuje každého čtvrtého občana, my zvládneme podat vakcínu každému zhruba dvacátému. Ve srovnání s ostatními evropskými státy se řadíme na konec pelotonu.
Dalším obrovským průserem je distribuce vakcín do krajů. Vláda tohle neskutečným způsobem zpackala. Hejtmani hlásí, že mohou očkovat tisíce lidí denně, ale nemají čím. Přitom ve skladech leží přes 180 tisíc dávek, na které se jenom práší. Vakcíny, které mohou zachránit tisíce životů, tak leží někde ladem. Co budeme dělat s další várkou, která má přijít v březnu?! Distributory musí stát nasmlouvat dopředu, ne až po dovezení tisíců vakcín. S pomocí rozvézt vakcíny se přihlásilo už sdružení Mladých praktiků nebo e-shop rohlík.cz. Celý proces musíme neprodlené zrychlit, v sázce jsou životy lidí.
Testování ve firmách zatím v mlhavé budoucnosti
Testování ve firmách vláda podcenila, přestože podle statistik patří pracoviště dlouhodobě mezi místa, kde se koronavirus nejvíce šíří. Po dlouhodobém tlaku opozice a s obrovským zpožděním to teď začíná řešit, ale nic konkrétního se ještě neví. Většina firem na to zareagovala po svém a zaměstnance už dávno testuje. Ve stylu, na jaře jsme si zvládli ušít roušky, tak i teď si poradíme. Dokonce jsem obdržel i zprávy, že pokud by dostaly firmy vakcínu, tak své zaměstnance samy naočkují. To pak ve Strakovce můžou zhasnout a nechat klíče na vrátnici.
Punk se vládě nevyplácí
Zdaleka nejhorším zjištěním však je, že vláda stále nemá plán. Prostě nemá v šuplíku scénáře, které by vytahovala podle toho, v jaké situaci by se země nacházela. Místo toho čeká, až se bouře přežene. Její nekompetentnost a obrovské tápání už ale vidí i občané.
Dokazuje to průzkum společnosti Behavio. Zatímco v březnu uvedlo 11 % respondentů, že vláda pandemii vůbec nezvládá, v únoru to bylo už 54 %. K tomu dalších 23 % má k vládě velké výhrady. Podtrženo, sečteno, 77 % dotázaných se nelíbí, jak parta kolem premiéra spravuje tento stát v době pandemie.
Kdo za to teda může?
Od prvního nakaženého pacienta v ČR uplyne za pár dní rok. Od té doby zemřelo u nás s covidem téměř 20 tisíc lidí. Nemocnice zase praskají ve švech a zlepšení je v nedohlednu. Premiér Babiš hází vinu na všechny kolem, jednou to jsou epidemiologové, následně neukáznění občané, potom hejtmani, a nakonec stará dobrá opozice.
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý dokonce prohlásil, že to není ničí vina. Je to ten stejný pán, který opakovaně lhal ohledně možného převozu českých pacientů s covidem z Chebu do Německa.
My ale dobře víme, kdo stál u kormidla a loď nechal navést na útes. A jsem si jist, že to ví i občané této země.