Lobbista Marek Dalík odletěl do zahraničí den před nástupem do vězení, kde si má odpykat čtyřletý trest kvůli kauze nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Fotografii Dalíka pořízenou na pražském letišti dnes zveřejnil na twitteru europoslanec Petr Ježek (ANO). Dalík serveru Neovlivní.cz sdělil, že měl naplánovanou cestu, o které předem informoval soudkyni. Do vězení musí nastoupit nejpozději ve čtvrtek.
„Ztratit se nechystám. Zítra jsem zpět,“ napsal Dalík serveru Neovlivní.cz. Dalík vinu celou dobu odmítá. Serveru nedávno poskytl první rozhovor po svém odsouzení. Trest mimo jiné označil za nespravedlivý, protože podle něj nešlo o korupci, ale standardní provizní smlouvu, která nebyla určena pro něj. V případu prý figuroval jako prostředník slovenského lobisty a poradce premiéra Miroslava Výboha.
V rozhovoru také uvedl, že má z vězení strach. „To, že tam půjdu, už je jasné, ale smířený s tím nejsem. Jsem z toho vyřízený. To je lepší slovo než smířený. Že se stane zázrak, to si nemyslím,“ řekl Dalík.
Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.
Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.
Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.
Do vězení musí nastoupit nejpozději ve čtvrtek v 16:00. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud (NS), kam podal dovolání. Další jednání před soudy však nemá vliv na odklad nástupu do výkonu trestu.
Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.