Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu, který zahrnuje systémy protivzdušné obrany, dělostřeleckou munici a další prvky v celkové hodnotě až 1,2 miliardy dolarů (skoro 26 miliard Kč).
Lídr Republikánské strany v americkém Senátu Mitch McConnell předtím v rozhovoru předpověděl, že Kongres bude dál vyčleňovat peníze na podporu ukrajinské armády v boji proti ruské agresi. V rozhovoru s agenturou Bloomberg řekl, že v Kongresu je pro takovýto postup dostatečná podpora.
Americký Kongres od loňského vpádu Rusů na Ukrajinu vyčlenil více než 100 miliard dolarů na podporu napadené země, což umožnilo vládě prezidenta Joea Bidena poskytnout vojenské vybavení, výcvik a další formy bezpečnostní spolupráce v celkové hodnotě přes 40 miliard dolarů. Nový balík na podporu ukrajinské armády oznámila Bidenova vláda také minulou středu, přičemž se jednalo o dělostřeleckou munici, houfnice a rakety vzduch-země v celkové hodnotě 300 milionů dolarů.
Dnešní oznámení Pentagonu se kromě munice ráže 155mm a systémů protivzdušné obrany týká také munice proti dronům, finanční podpory výcviku ukrajinských vojáků nebo „vybavení pro integraci“ zahraničních raketových systémů a radarů s těmi ukrajinskými. „Tento balík podtrhuje přetrvávající odhodlání Spojených států uspokojovat ty nejnaléhavější požadavky Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Republikánský lídr McConnell předtím podle agentury Bloomberg vyzval amerického prezidenta, aby urychlil dodávky sofistikovaných zbraní před očekávanou ukrajinskou ofenzívou. „Myslím si, že máme v Kongresu dostatečnou podporu na to, abychom v tom ještě dost dlouho pokračovali,“ řekl McConnell o podpoře ukrajinské armády. „Celé vedení mojí strany ve Sněmovně (reprezentantů) a Senátu velmi jasně podporuje porážku Rusů,“ dodal v rozhovoru.
Dlouholetý senátní lídr McConnell patřící ke starší generaci republikánů od loňské ruské invaze jasně vystupuje na podporu Ukrajiny, jeho strana však v tomto směru v posledních měsících nebyla jednotná. Podporu Kyjeva zpochybňuje především křídlo nejoddanějších stoupenců Donalda Trumpa, přičemž sám exprezident v březnu uvedl, že zasílání zbraní a peněz ukrajinské armádě není „životně důležitým strategickým národním zájmem USA“. Současný předseda sněmovny Kevin McCarthy zase před zvolením do funkce řekl, že republikáni neposkytnou Kyjevu „bianko šek“.
Minulý týden nicméně McCarthy odmítl, že by nepodporoval vojenskou pomoc, když se jej na toto téma tázal ruský reportér. „Řekl, že nepodporuju pomoc Ukrajině? Ne, já hlasuju pro pomoc Ukrajině… A budeme v podpoře pokračovat,“ řekl na tiskové konferenci při návštěvě Izraele.