Dovolte mi, abych zveřejnil svou odpověď i v angličtině, aby i další Evropané viděli, co si o nich myslíte, vzkázal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svému předchůdci a prvnímu místopředsedovi hnutí ANO Karlu Havlíčkovi. Ten současného šéfa resortu obvinil, že je zodpovědný za zvýšení poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Podle Síkely jde ale o další Havlíčkovu lež.
„Poté, co nakoupil za 40 miliard ztrátové plynovody a zvýšil tím cenu regulované složky plynu, nezvládl Jozef Síkela ani další úkol. V Německu si s ním podle očekávání vytřeli podlahu a místo snížení poplatku za transfer plynu jeho cenu zvyšují,“ pustil se do ministra průmyslu Jozefa Síkely první místopředseda Babišova hnutí Karel Havlíček.
Jeho slova si však Síkela nechtěl nechat líbit. „Další den, další lež pana poslance Havlžíčka,“ reagoval šéf resortu na sociální síti. Podle něj navýšení německého poplatku vychází z tamního zákona. „Ten intenzivně řeším jak s Evropskou komisí kvůli pravidlům jednotného evropského trhu, tak s tamní vládou. Z jednání vyplývá, že úprava zákona přijde v brzké době,“ vzkázal Síkela.
Poplatek se totiž podle něj netýká zdaleka jen Česka, ale přímo se dotýká cen plynu v celém regionu. „Vystupují proti němu i Slovensko, Rakousko, Polsko, Maďarsko a baltské státy. A samozřejmě jej v ceně plynu platí i německé domácnosti a průmysl. S těmi všemi podle vašeho výkladu německá vláda vytřela podlahu,“ pokčačoval ministr průmyslu. „Dovolte mi tedy, abych tuto příležitost využil a zveřejnil svou odpověď i v angličtině, aby i další Evropané viděli, co si o nich myslíte,“ vypálil na závěr směrem k Havlíčkovi a příspěvek opravdu zveřejnil také v angličtině.
Kvůli poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území, s Berlínem nadále jedná Evropská komise. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Poplatek kritizují některé členské země Evropské unie, podkopává podle nich jejich snahu zbavit se závislosti na ruském plynu. Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko se Evropskou komisi snaží přimět, aby proti poplatku zakročila.
Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo v době nedávné energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Zdroje agentury Reuters už v dubnu prozradily, že Evropská komise se kvůli poplatku chystá proti Německu zahájit právní kroky. Tiskový zástupce komise se ve čtvrtek k možným právním krokům nevyjádřil.
Přiznal ale, že rozhovory s Německem pokračují. „Komise přesvědčuje Německo, aby navrhlo řešení, které by odstranilo tyto překážky a nebránilo členským státům ve snaze odejít od ruského plynu,“ dodal.
Německé ministerstvo hospodářství tvrdí, že poplatek není diskriminační a že ostatní členské země EU těží z toho, že Německo rychle plní své plynové zásobníky. Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová nicméně v březnu prohlásila, že poplatek ohrožuje solidaritu v rámci EU a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu.
Ministr Síkela začátkem března oznámil, že se Evropská komise bude zabývat požadavkem Prahy na zrušení poplatku. Zavádění jednostranných poplatků za tranzit plynu podle Síkely neodpovídá dohodám o solidaritě, v nichž bylo konstatováno, že energetická bezpečnost je společným zájmem EU a že náklady na ni si mají na svých územích nést jednotlivé státy.