Je rozhodnuto, Slovensko zařadí Českou republiku mezi rizikové země. Navzdory odporu premiéra Andreje Babiše, který se dopustil dalšího mezinárodního faux pas, když toto rozhodnutí přičetl problémům vlády premiéra Igora Matoviče. Z evropského premianta se stává problémový propadlík.
Premiér Babiš před několika dny zablokoval polský návrh na jednání zemí visegrádské čtyřky se zástupci běloruské opozice v čele se Svjatlanou Cichanouskou. Údajně nechtěl udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem. Odkazoval se na slovenskou vládu, která prý tuto schůzku rovněž nepodpořila.
Ostuda s Běloruskem
Tuto výmluvu dementoval Igor Matovič, který připomněl, že postoj V4 musí být v těchto případech jednomyslný, a rozhodlo veto českého předsedy vlády. Babiš přitom ještě v polovině srpna nezvykle ostře horoval za rychlou akci Evropy proti prezidentu Lukašenkovi a chtěl se v ní osobně angažovat.
„To, co se tam děje, je absolutní katastrofa, právě teď se rozhoduje, jestli to dopadne jako u nás, jako sametová revoluce v roce 1989, aby byly svobodně demokratické volby a ne volby zmanipulované diktátorem. To může dopadnout jako v roce 1968, když přijely ruské tanky a zničily pražské jaro,“ prohlásil tehdy emotivně.
Dnes premiér mlčí, přestože mohutné demonstrace v Bělorusku a státní represe pokračují. Jeho prodemokratické cítění mělo jepičí životnost. Od počátku nebylo myšleno zcela vážně, šlo jen o „minutový“ marketingový převlek bojovníka za běloruskou svobodu.
Česko ve špatné situaci
Babiš se nyní znovu dostává do kolize se slovenskou vládou ve vnitrostátně mnohem citlivějších souvislostech. Slovenský ústřední krizový štáb rozhodl o zařazení České republiky mezi rizikové země od 18. září z důvodu rychlého šíření koronaviru.
Symbolická „červená“ na slovenských hranicích pro české občany znamená předložit maximálně tři dny starý negativní výsledek testu na COVID-19, nebo nástup do pětidenní karantény a poté podstoupení testu. Tato povinnost se nebude vztahovat na některé výjimky – pendlery do okruhu 30 kilometrů, studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, sociální pracovníky, sportovce a umělce.
„Česko se nachází ve špatné situaci. Držme jim palce, aby se čím dříve dostali na náš zelený seznam,“ sdělil médiím slovenský premiér Igor Matovič.
Mají křehkou koalici
Babiš Matovičova slova téhož dne odmítl a zpochybnil i slovenské testování. Nepravdivě uvedl, že se u nás dělá pětkrát víc testů než na Slovensku. Ve skutečnosti je to zhruba o 40 procent víc, což rozdíl v počtu nových případů nevysvětluje.
„Myslím, že nejsme riziková země. Epidemiologové rozhodli o nějakých číslech. Ale mohli bychom diskutovat o tom, kdo a jak testuje. Doufejme, že to zásadním způsobem nenaruší ekonomické vztahy,“ prohlásil Babiš a dodal, že chápe pozici slovenského protějšku, který prý má křehkou koalici.
Připomeňme, že čtyřčlenná vládní koalice Igora Matoviče má na Slovensku ústavní většinu, a na tom nic nemění ani její plagiátorské aféry. Spíše je s podivem, že o křehkosti kabinetu sousední země hovoří premiér menšinové vlády závislé na podpoře komunistů s rozporuplnou pověstí i na půdě EU.
Uvádění souvislostí omezení cestování na Slovensko s vnitřními poměry je trapným diplomatickým faux pas. Babiš si usmyslel přehodit vzniklé problémy pro naše občany, včetně úhrady nákladných testů, za hranice České republiky. Statistická data však nejsou na jeho straně a stejně se zachovalo i Dánsko a Švýcarsko.
„Je to kritické, není velká naděje rychle zvládnout nástup infekce, který je hrozivý, a může se nám to vymknout z rukou,“ zdůvodňoval slovenský ministr zdravotnictví Marek Krejčí tento krok, ačkoli český premiér tvrdí, že u nás žádná krize není.
Porovnání přírůstků nových případů nákazy hovoří jinak, i když je štěstí, že většina z nich je bezpříznakových nebo s lehkými příznaky. Zatímco Česká republika zaznamenala 11. září 1447 nových případů, Slovensko 190 – tedy téměř osmkrát méně při polovičním počtu obyvatel. Dnes patříme mezi tři nejhůře postižené evropské země z hlediska aktivních případů, lépe je na tom i na jaře těžce postižená Itálie nebo velmi liberální Švédsko.
Jarní oběti firem byly zbytečné
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza varuje, že zařazení Česka na seznam rizikových zemí negativně ovlivní celou ekonomiku. Slovensko je pro nás druhý největší exportní trh, čtvrtý největší obchodní partner a čtvrtý největší dovozní trh.
„Základem celého současného problému je to, že vláda ignorovala doporučení odborníků v půlce srpna – kdyby navrhovaná opatření zavedla už tehdy, nebyli jsme dnes jednou z nejproblematičtějších zemí v Evropě,“ reagoval Prouza. Komplikace na hranicích jsou podle něj důsledkem liknavosti vlády, která trestuhodně promrhala čas, a jarní oběti českých firem i jejich zaměstnanců tak vlastně byly zbytečné.
Renomé vlády v zahraničí jistě nepřidají ani zprávy o podcenění zavedení chytré karantény, nedostatečných kapacitách testování a trasování, neustálé změny pravidel, ale i apokalyptické vize vládního zmocněnce Romana Prymuly, který straší rychlým růstem počtu těžkých případů a karanténou až pro milion lidí.
Premiér Babiš by měl přestat lakovat situaci narůžovo, zbaběle přehazovat odpovědnost na ostatní – dokonce na sousední vlády. Měl by se zbavit neschopného ministra zdravotnictví a konečně začít řídit stát. Jenom marketingem to nepůjde, zanedbané resty se skutečně musí odpracovat.
Je jen otázka, jestli si šéf ANO žijící ve svém virtuálním světě vůbec uvědomuje, v jak prekérní situaci se nachází nejen on sám, ale s ním i celá země. Zatím to tak nevypadá.