Analýza dat z Izraele o vakcíně firem BioNTech/Pfizer proti novému koronaviru potvrzuje vysokou účinnost této očkovací látky. Vypracovala ji zdravotní pojišťovna Clalit, která do ní zahrnula 600 000 osob, od jejichž očkování druhou dávkou uplynul nejméně týden.
Mluvčí zmíněné pojišťovny uvedla, že ve skupině očkovaných se vyskytlo o 94 procent méně případů nákazy s příznaky nemoci než v kontrolní skupině neočkovaných osob. U těch, kteří se nakazili, bylo zaznamenáno o 92 procent méně případů s těžkým průběhem onemocnění než u neočkovaných. Ze zmíněných 600 000 lidí bylo v každé ze skupin 430 000 ve věku mezi 16 a 59 lety, zbývajícím bylo 60 a více let.
Deník FORUM 24 už dříve informoval o studii, z níž vyplynulo, že v tělech lidí, kteří se po prvním očkování nakazí virem SARS-CoV-2, se vyskytuje méně viru než u neočkovaných. Izraelští vědci na základě předběžných dat uvedli, že tento účinek nastupuje už po první dávce vakcíny.
Izrael je pro konsorcium BioNTech/Pfizer modelovou zemí. Tamní vláda zmíněné dvojici firem poskytuje oplátkou za dodávky vakcíny kompletní anonymizovaná data ze své očkovací kampaně. Deník Haaretz citoval závěr experta pojišťovny Clalit Rana Balicera, podle něhož z výše uvedené rozsáhlé analýzy jednoznačně vyplývá, že vakcína BioNTech/Pfizer týden a déle po aplikaci druhé dávky vykazuje vysokou účinnost. Sám výrobce udával účinnost 95 procent.
V Izraeli probíhá od 19. prosince rekordně rychlá očkovací kampaň. Podle dnešních údajů tamního ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku již 3,9 milionu a obě dávky 2,5 milionu občanů. Izraelská vláda hodlá do konce března nabídnout očkování každému z více než 9 milionů obyvatel země.