Kremelská propagandistická mašinérie po léta vykreslovala ruskou raketu Kinžál jako neporazitelnou, špičkovou hypersonickou zbraň, která symbolizuje ruskou převahu v oblasti pokročilých vojenských technologií. Jak píše ruský novinář v exilu Ilja Ponomarjov, realita na ukrajinském bojišti ukázala skutečné schopnosti této rakety, známé také jako Kh-47M2. Nejsou takové, jak o tom hovořil ruský vůdce Putin.
Ukrajinská armáda úspěšně zachytila první Kinžál v květnu, a to pomocí vyspělého systému protivzdušné obrany Patriot dodávaného Západem. Ukrajinské úřady ukázaly trosky zničeného Kinžálu, a to byla rána pro ruský propagandistický mýtus o zázračné zbrani. „Kinžál nikdy nebyl skutečnou hypersonickou zbraní – údajně pokročilou vojenskou technologií, na jejímž vývoji i Spojené státy americké a Čína strávily roky, ale která přinesla minimální výsledky… Kinžál se v podstatě blížil balistické střele Iskander, která byla uzpůsobena pro odpalování z nadzvukových letadel, což západní zbrojní experti opakovaně konstatovali,“ píše Ponomarjov.
Vladimir Putin představil Kh-47M2 Kinžal („Dýka“) během projevu v ruském parlamentu na začátku roku 2018. Podle něj je to plnohodnotný hypersonický raketový systém, který je schopen dosáhnout rychlosti Mach 10 (zhruba desetinásobek rychlosti zvuku, tedy až přibližně 12 000 kilometrů za hodinu). Je to údajně „ideální zbraň“, kterou „chtějí mít všechny přední světové armády“, a může manévrovat po dráze letu směrem k cíli, což znemožňuje jeho zachycení všemi systémy protivzdušné a protiraketové obrany. Letadlo MiG-31K nabere výšku asi 15 kilometrů a dosáhne nadzvukové rychlosti asi 2,8 Machu a pak vypustí střelu ze stratosféry. Ta nabere výšku 20 kilometrů a sleduje kvazi-balistickou dráhu letu rychlostí Mach 10, což ji údajně činí příliš rychlou, aby ji bylo možné odhalit, předpovědět její dráhu a zachytit. Může nést i jadernou hlavici.
Realita je ale jiná. Kinžál vychází ze zmíněného Iskanderu pocházejícího z 80. let. Pojem hypersonický také může mást. Ponomarjov připomíná, že k tomu, aby se dalo hovořit o hypersonické raketové výzbroji, nestačí jen letět rychlostí vyšší než Mach 5, protože hypersonické rychlosti dosahuje v podstatě jakákoli balistická střela a dokonce i rakety V-2 nacistického Německa používané v letech 1944 a 1945. Aby byla střela považována za skutečně hypersonickou zbraň, musí být při hypersonické rychlosti také vysoce manévrovatelná, což Kinžály zatím nepředvedly, jen nějaké drobné korekce dráhy. „Ruské označení Kinžálu jako ‚hypersonické‘ střely je poněkud zavádějící,“ uvádí americký think-tank Centrum pro strategická a mezinárodní studia.
Je pravda, že Kinžál, stejně jako další podobné střely, byl pro ukrajinskou protivzdušnou obranu dlouho nezasažitelným cílem. K jeho prvnímu potvrzenému bojovému použití došlo 18. března 2022, kdy raketa zasáhla muniční sklad v Ivano-Frankovské oblasti na západě Ukrajiny. Situace se změnila, když koncem dubna Ukrajina získala dvě baterie MIM-104 Patriot, které poskytly USA a Německo. Dne 4. května pak došlo k potvrzenému úspěšnému zachycení ruské „nezastavitelné“ zbraně. Podle ukrajinského letectva bylo až šest raket Kinžál sestřeleno 16. května nad Kyjevem. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova může mít Rusko ve svých zásobách ještě asi 73 Kinžálů.