Ministryně financí Alena Schillerová hledá další cesty, jak vytáhnout peníze z kapes daňových poplatníků. Na koaliční radě představila návrh, jak více zdanit prodej pronajímaných bytů, v čemž ji podporují komunisté. Tento záměr však nepovede ke zlepšení, ale zkomplikování přístupu k bydlení.
Lednová čísla vývoje státního rozpočtu nejsou příliš lichotivá, pokračuje zhoršující se trend. Hospodaření skončilo ve schodku 8 miliard korun, což znamená meziroční propad o 17 miliard. Státní pokladna se octla ve schodku poprvé od roku 2003. Na vině je pomalejší tempo daňových příjmů, nízká ochota vlády šetřit na provozu státu a prudce rostoucí mandatorní výdaje, zejména na mzdy státního sektoru a sociální podporu, včetně penzí.
Už dnes ekonomové předpovídají, že vzhledem ke zpomalující ekonomice skončí letošní rozpočet pod plánovaným schodkem 40 miliard korun. V této situaci se ministryně financí poohlíží po každé možnosti, jak přihrát státu další peníze. Finanční rezervy přesahující 100 miliard korun jsou rozpuštěny a nezbývá než sahat do soukromých zdrojů, pokud možno cestou nejmenšího odporu.
Komplikace majitelům bytů
Podle zjištění České televize chystá Schillerová přísnější zdanění pro prodej soukromých bytů a domů, které jejich vlastníci pronajímají. Tento zatím utajovaný plán představila na poslední koaliční radě a ještě se o něm bude v únoru jednat.
Zatímco dnes mají majitelé daňovou výjimku při prodeji těchto bytů, jestliže je vlastní déle než pět let, Ministerstvo financí chce tuto lhůtu prodloužit až na patnáct let. V praxi to znamená, že pokud by chtěl majitel prodat svůj byt, který osobně nevyužívá, dřív, musel by zaplatit 15procentní daň ze zisku, což jsou částky v objemu stovek tisíc korun.
Změna by se netýkala lidí, kteří mají v pronajímané nemovitosti trvalé bydliště, ale tzv. investičních bytů. „Mohlo by to vytvořit tlak na to, že nebude tolik investičních bytů, ale bude větší nabídka pro lidi, kteří tam skutečně chtějí bydlet, což by mohlo vytvořit určitý tlak a uvolnit trh s byty,“ myslí si Schillerová. Předpokládá, že tak vybere půl miliardy korun ročně navíc.
KSČM: Byty nemají sloužit k pronájmu
Návrh ministryně financí má jednoznačné zastání u komunistů, kteří mají hlubokou nedůvěru k soukromému vlastnictví zakódovanou v genech. „Byty mají sloužit především k bydlení, nikoli jako investice, která slouží k tomu, aby někdo jiný platil nájem z bytu vlastníkovi. Myslím si, že je to k podpoře,“ prohlásil jejich šéf Vojtěch Filip.
Sociální demokracie je v tomto směru zdrženlivější. „Já si úplně nemyslím, že to rozhýbe trh s byty, naopak tu bude komplikace,“ pochybuje Jan Hamáček, nicméně hodlá o tomto nápadu dále jednat.
Návrh Schillerové přichází v situaci, kdy ceny bydlení stále rostou, a to i kvůli prodlužující se délce stavebního řízení, ve které Česká republika klesla na 157. místo na světě. V této věci vlády ANO a ČSSD za šest let neučinily vůbec nic.
Návratnost bydlení horší o 50 procent
Ještě v roce 2014 stačil na pořízení průměrného bytu 5násobek průměrného čistého ročního příjmu, loni to byl už 7,5násobek. Návratnost ceny bydlení se tedy za posledních šest let zhoršila o 50 procent, přičemž existují značné lokální výkyvy.
Pravicová opozice záměr ministryně financí přinášející komplikace pro vlastníky bytů kritizuje. Podle ní by naopak omezil trh s byty, snížil jejich dostupnost a vedl by k dalšímu růstu cen bydlení už tak jednomu z nejrychlejších v Evropě.
Schillerová hovoří o „investičních“ bytech, ale pomíjí důležitou okolnost, kdy řada rodin myslí na zadní kolečka i proto, že vláda rezignovala na důchodovou reformu. K tomu se kromě stále rostoucích cen bytů řadí snížení podpory stavebního spoření a nízké úroky na spořicích účtech v bankách pod hranicí inflace.
Pro mnoho domácností je v této situaci řešením právě nákup nemovitosti jako výhodné investice do budoucna. Mají tak stálý měsíční příjem a nemálo rodičů chce byt pronajímat do doby, než ho přenechají svým potomkům. Ale co když se kvůli zaměstnání přestěhují do jiného města?
Kdo bude další na řadě?
Je absurdní, že Ministerstvo financí chce za těchto okolností dispozici se soukromými byty sešněrovat a zhoršit. Nemluvě o dalších problémech, které může vyvolat například dědické řízení.
Opozice, ať už v Poslanecké sněmovně či Senátu, opakovaně a neúspěšně navrhovala zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitostí, která zdražuje bydlení. Schillerová jde opačnou cestou zvyšování daňové zátěže. Nejde jen o ztížení prodeje pronajímaných bytů, ale chystá rovněž zvýšení daně z nemovitosti firmám v průmyslových zónách, kterou vybírají obce.
Kreativita vlády ve vytahování peněz z kapes daňových poplatníků nezná hranic. Kdo přijde na řadu příště?