Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo usnesení státního zástupce Šarocha, zastavující stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jedná se o velmi nestandardní tah, a to nejen proto, že byla většina stránek začerněna. Takové jednání je v rozporu se zákonem a prohlubuje nedůvěru v práci státního zastupitelství.
[ctete postid=“269405″ title=“Babiš naslouchá Zemanovi. Uvažuje o výrazném omezení poplatků České televizi“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Zeman-Babiš-vláda-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš pozorně naslouchá přáním prezidenta Zemana. Poprvé uvažuje o tom, že by “ permalink=“https://www.forum24.cz/babis-nasloucha-zemanovi-uvazuje-o-vyraznem-omezeni-poplatku-ceske-televizi/“]269405[/ctete]
Seriál pochybné komunikace městského státního zastupitelství zahájil řízený únik do Deníku N o zastavení stíhání všech obviněných počátkem září. Původně bylo slíbeno, že v té době bude po několika odkladech zveřejněno oficiální rozhodnutí dozorového žalobce Jaroslava Šarocha, jak naložil s návrhy policie na obžaloby. To se však nestalo.
Exkluzivní dezinformace
Novináři Deníku N přiznali, že několik dní pracovali na zveřejnění exkluzivní (dez)informace (sic!), kterou musel mluvčí úřadu Aleš Cimbala téhož dne dementovat. O zastavení stíhání ještě nebylo rozhodnuto a usnesení měl ještě posoudit Šarochův nadřízený Martin Erazím, dosazený do funkce po čistce v samotném počátku kauzy v lednu 2016 pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.
Tento postup byl široce kritizován odbornou veřejností, včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle zákona mají být o výsledku nejprve zpraveni obvinění, teprve potom média. Erazímův přezkum usnesení měl tomuto kroku předcházet.
Neprofesionální hrátky, že do médií unikne neschválené rozhodnutí, jsou velmi neobvyklé. Nelze se však zbavit dojmu, že šlo o záměrnou akci, která nastavila směr dalšího vývoje a hypoteticky zkomplikovala zásadnější změny.
Erazímův „štempl“ z dovolené
K dovršení frašky se Erazím v té době odebral na dovolenou. Zdá se neuvěřitelné, že na ní byl schopen během jednoho týdne odpovědně posoudit spis čítající 23 tisíc stran. Zvláště když se Šarochovo stanovisko tak zásadně lišilo od závěrů vyšetřovatelů OLAF. Následná stručná tisková zpráva Martina Erazíma do věci jasno nevnesla, zvláště když uvedl, že se Šaroch nedostal do rozporu se závěry OLAF.
Dosud nebylo srozumitelně vysvětleno, proč dozorový žalobce změnil právní názor po čtyřech letech vyšetřování a dvou hlasováních ve sněmovně o vydání Andreje Babiše ke stíhání. Žádná z prověrek žalobců ani vyšetřovatelů, kteří názor nezměnili, a to ani ze strany dohledu Lenky Bradáčové, neshledala neoprávněnost trestního stíhání.
Samotný Šaroch se omezil jen na stručná mediální vyjádření, že nebyl nalezen dostatek důkazů pro spáchání trestného činu. Loni v lednu je ovšem spatřoval při obhajobě žádosti o vydání Andreje Babiše před poslanci mandátového a imunitního výboru, a následně když zamítl žádost obhajoby na ukončení jeho trestního stíhání.
70 procent stránek zakryto
Zatím posledním „majstrštykem“ Městského státního zastupitelství v Praze bylo zveřejnění Šarochova usnesení, resp. jeho fragmentu, jelikož bylo 70 procent stránek začerněno. To už vypadá jako provokace, jelikož nikdo nemůže posoudit, zda nebyly záměrně skryty citlivé pasáže, které by mohly spustit lavinu otázek a minimálně relativizovat Šarochovo rozhodnutí.
Tato Erazímova aktivita byla opět pro mnohé státní zástupce šokující, jelikož je rovněž podle zdrojů z justičního prostředí nezákonná. Trestní řád přísně určuje, komu se usnesení o zastavení trestního stíhání doručuje, tedy v tomto případě obviněným a jejich obhájcům. Doručuje se i osobám, které podaly podnět k trestnímu stíhání. Nikomu jinému usnesení podle zákona doručit nelze, tudíž ani sdělovacím prostředkům. Pokud je zveřejní obvinění nebo obhájci, je to jejich věc. Státní zastupitelství ale nesmí, je to nezákonné.
Městské státní zastupitelství v Praze tak přesto oficiálně učinilo. Nezbývá než se ptát, co se to kolem Čapího hnízda děje? Jde o promyšlenou strategii s neznámým autorstvím a cílem, nebo o chaotickou improvizaci?
Neprůhledná politická hra
Do této bramboračky zapadá i skandální vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že i kdyby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v následujících měsících Šarochovo rozhodnutí zrušil, což je v jeho pravomoci, Babišovo stíhání by zastavil.
[ctete postid=“268945″ title=“Zemanovsko-babišovský blok slaví. ČSSD blahopřeje premiérovi k zastavení stíhání“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Hamáček-Babiš-PSP-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Šaroch si názorovým zvratem v kauze Čapí hnízdo vysloužil “ permalink=“https://www.forum24.cz/zemanovsko-babisovsky-blok-slavi-cssd-blahopreje-premierovi-k-zastaveni-stihani/“]268945[/ctete]
Prezidentovo angažmá v této věci je velmi nápadné. Nelze zapomenout, že k Šarochově obratu došlo nedlouho po nástupu Zemanovy poradkyně Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Ta začala okamžitě tlačit na pilu pozměněným zákonem o státním zastupitelství, které nevyhovuje jeho špičkám Pavlu Zemanovi a Lence Bradáčové. Dojde nyní na této bojové frontě k nějakému „zázračnému“ kompromisu?
Česká veřejnost je svědky neprůhledné politické hry, jejímž výsledkem je rozdělená společnost. Důvěryhodnosti zastavení stíhání premiéra Babiše nepomáhají chatrné argumenty o náhlých změnách právního názoru, ale i podivné a místy nezákonné chování Městského státního zastupitelství v Praze. Přesně naopak.