Podmořský elektrický kabel v Baltském moři spojující Finsko a Estonsko přestal fungovat. Informoval o tom ve středu finský ministerský předseda Petteri Orpo. Příčinu výpadku vyšetřují úřady. Po několika předešlých případech přerušení kabelů sílí podezření na sabotáž, jako součást hybridní války Ruska proti Evropě.
Napájecí kabel Estlink-2, který spojuje Finsko s Estonskem, utrpěl výpadek. Příčina se vyšetřuje. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na slova finského premiéra na sociální síti X.
Úřady příčinu výpadku vyšetřují a na dodávky elektřiny do Finska nebude mít vliv, ujistil Orpo. Zároveň operátor estonské sítě, společnost Elering, uvedl, že má dostatek náhradních kapacit, aby spotřebu na estonské straně pokryl.
AP připomněla, že jen v listopadu došlo k poškození dvou datových kabelů na dně Baltu. Jeden spojuje Finsko s Německem a druhý Lotyšsko se Švédskem. Podezřelou byla čínská loď I Pcheng 3, která se podle záznamů o plavbě nacházela v oblasti. Po více než měsíci a po návštěvě zástupců Švédska, Finska, Německa a Dánska na palubě nakonec z Baltského moře odplula.
Také v případě nejnovějšího výpadku se na sociálních sítích objevila řada spekulací o možné sabotáži.
Polský admirál: Rusko se snaží narušit náš život
Podle polského admirála Krzysztofa Jaworskiho je příčinou potíží v Baltském moři Rusko. „Hybridní válka v Baltském moři je největší výzvou, které čelíme,“ řekl Jaworski agentuře Reuters s odkazem na praxi, kdy aktér vedle konvenčních útoků podniká také pokusy o narušení politiky, dodávek energie a dalších důležitých a klíčových systémů protivníka.
„Mluvíme o agresivním chování Ruska. Snaží se narušit náš život,“ řekl velitel polského námořního operačního centra. „Zkoušejí také nás, nás jako alianci, (aby zjistili), kam až mohou zajít,“ dodal.
Jaworski rovněž uvedl, že ruská obchodní plavidla od sabotáže plynovodu Nord Stream v roce 2022 v desítkách případů vypnula signály automatického identifikačního systému (AIS), který umožňuje elektronickou navigaci. To jim umožnilo plout nepozorovaně a ohrožovat další lodě v oblasti, řekl s tím, že jde o porušení námořního práva. Podle něj se Rusko rovněž snažilo zablokovat identifikační a sledovací systémy jiných lodí a zmást je falešnými údaji.
Šéf německé zpravodajské služby BND Bruno Kahl minulý měsíc uvedl, že sabotážní akce Ruska proti západním cílům mohou nakonec přimět NATO, aby zvážilo aktivaci článku 5 o vzájemné obraně.