Ministerstvo průmyslu dostalo kvůli chybám v rozdělování eurodotací pokutu přes 412 milionů korun, informuje server iROZHLAS.cz. Resortu, který minulý rok vedl ministr Karel Havlíček (ANO), ji vystavili auditoři ministerstva financí. Kritizovali například nekontrolování střetu zájmů, nedodržování metodiky při výběru projektů a nedostatečné ověřování vlastnické struktury u velkých podniků.
„Finanční opravu ve výši 412,2 milionu korun vypočetl auditní orgán ministerstva financí na základě celkových výsledků všech auditů, to znamená auditů operací a auditu systému za rok 2021,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz Nikola Morava z tiskového odboru ministerstva financí.
Kritiku si ministerstvo, které nyní vede Jozef Síkela (za STAN), vyslechlo například za nedodržování metodiky při výběru projektů, které podpoří z unijních fondů, a nedostatečné ověřování vlastnické struktury u velkých podniků. Nezlepšilo ani chyby, které mu auditoři vytkli už vloni.
„Byla identifikována zjištění vysoké závažnosti spočívající v nedostatečném provádění posouzení inovativnosti projektů, nedostatečném provádění hodnocení hospodárnosti projektů a nedostatečném provádění ověřování střetu zájmů u externích hodnotitelů,“ uvedli v závěru auditu kontroloři.
Jedna z výtek mířila také na to, že úředníci se při posuzovaní projektů koncernu Agrofert neřídili svými vlastními pravidly. Vloni odmítli dceřiným společnostem koncernu dát dvacet dotací, ale zdůvodnili to „neexistujícím zdrojem financování“. V té době se přitom už měli řídit seznamem veřejných funkcionářů, kteří jsou ve střetu zájmů a na němž figuroval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).
Na pokyn Evropské komise provádí ministerstvo financí stejný audit každoročně. Kontroluje vždy vzorek projektů a odhalenou chybovost posléze aplikuje na celý dotační program. Výsledky poté posílá do Bruselu k závěrečné kontrole. Resort průmyslu, kterému byla vyměřena pokuta přesahující 412 milionů korun, o peníze ale nepřijde. Finance může použít na jiné bezchybné projekty.
Už vloni dostalo ministerstvo průmyslu a obchodu od stejných kontrolorů sankci půl miliardy. Tehdy ji však ministr Havlíček a jeho náměstek pro eurofondy Marian Piecha akceptovat odmítali. „Tento postup ministerstva byl ale velmi nestandardní, o čemž svědčilo i to, že Brusel kvůli tomu do Česka poslal dopis, kde vedení ministerstva upozornil, že má povinnost pokutu přijmout. A dal mu měsíční ultimátum, aby dalo vše do pořádku. Úřad nakonec s pokutou i přes výhrady souhlasil,“ píše iROZHLAS.cz.