Premiér Babiš v reakci na snahu opozice zrušit EET prohlašuje, že zatím vydělala 10 miliard korun a do konce roku přidá další dvě miliardy. Vzhledem k věrohodnosti odhadů ministerstva financí o tom lze pochybovat. Jsou to jen hausnumera, předvolební marketingový trik.
[ctete postid=“213220″ title=“Mějte občas lidský přístup, učil prý Babiš finanční správu. Není to ale vidět“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/04/Janeček-Babiš-berňák-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš prohlásil, že se vždycky snažil učit kolegy z finanční správy, “ permalink=“http://forum24.cz/mejte-obcas-lidsky-pristup-ucil-pry-babis-financni-spravu-neni-to-ale-videt/“]213220[/ctete]
V poslanecké sněmovně je projednáván návrh novely zákona z dílny ministryně financí Aleny Schillerové, reagující na zásah Ústavního soudu. Ten pozastavil spuštění třetí a čtvrté vlny EET, zahrnující podnikatele a živnostníky z oblasti řemesel a služeb, dokud se zákonem neupraví nedostatky systému, včetně způsobu stanovení výjimek.
Pravicová opozice viditelný efekt elektronické evidence tržeb nespatřuje, kromě zvýšené šikany, sankcí, kontrol, administrativy a nákladů malých podnikatelů, a nejraději by ji zrušila úplně. Společně s Piráty chce aspoň novelu zákona, a tudíž minimálně spuštění zbývajících dvou vln EET, definitivně zastavit. Na této normě se rovněž ukáže, jak funguje vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM.
Babiš: Jedinečný projekt EET
„EET je jedinečný a velmi úspěšný projekt, který od svého spuštění v prosinci 2016 do dnešního dne přinesl veřejným rozpočtům více než 10 miliard korun. Odmítání dalších fází EET ze strany opozice tedy neznamená nic jiného, než že její představitelé nechtějí dát tyto peníze obcím, krajům ani občanům,“ reagoval na výhrady premiér Babiš na tiskové konferenci.
Ministryně Schillerová ho doplnila, že do konce roku odhaduje celkový přínos na 11,7 miliardy korun, což se zhruba shoduje s původními odhady ministerských úředníků ve výši 12 miliard. „Takže to považujeme za úspěch, protože ještě neběží třetí a čtvrtá vlna,“ zdůraznila.
Pochybné odhady
To je ovšem první zarážející skutečnost. Jelikož třetí vlna měla původně startovat letos v březnu, čtvrtá vlna v červnu a společně měly do systému začlenit 340 tisíc podnikatelů, je tento soulad výnosů s původními odhady opravdu bizarní. Ministerstvo financí je známo ekvilibristikou s daty, která se mohou lišit o desítky až stovky procent. Jejich problém spočívá hlavně v tom, že je nelze právě z důvodu jejich nekonzistence jednoznačně ověřit ani potvrdit.
Není to zdaleka poprvé, co ministerstvo financí předvádí podobné „copperfieldovské“ čarování s čísly, o čemž se loni mohli přesvědčit i mnozí prodejci pokladních systémů EET. Značné problémy jim vzhledem k předzásobení zboží přinesl velmi nepřesný odhad, že se do druhé vlny, zahrnující obchod, zapojí 250 tisíc podnikatelů. Nakonec se jich bez věrohodného vysvětlení zaregistrovala necelá polovina, zatímco původní odhady výnosů se nezměnily.
Nesrovnalosti v údajích ministerstva financí o výnosech z EET, ale i kontrolního hlášení DPH, konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad. „Odhadované dopady zaváděných opatření se v jednotlivých dokumentech Ministerstva financí významně lišily. Věrohodnost těchto údajů je diskutabilní, protože v materiálech jsou zveřejňovány rozdílné hodnoty, u nichž není vysvětlena metoda jejich výpočtu a nejsou podloženy ani analýzou konkrétních dat,“ píše NKÚ ve zprávě ke státnímu závěrečnému účtu 2017.
Vliv spotřeby domácností
Podle nezávislých expertů není možné jednoznačně určit efekt EET u vyššího výběru DPH v době solidního ekonomického růstu. Některá data Generálního finančního ředitelství dokonce signalizují, že nárůst příjmů z DPH je u oborů podléhajících EET nižší než u těch, kde není zavedena.
Ekonom Vladimír Pikora poukázal na skutečnost, že i bez EET by byl výběr DPH podstatně vyšší jen kvůli vyšší spotřebě domácností.
„Maloobchodní tržby v roce 2017 rostly o 6,1 procenta. Naivka by si mohl myslet, že to je právě v důsledku EET, jelikož lidé začali dosud tajené a nezdaněné tržby hlásit celé. Jenže není to pravda. A že to není pravda, je jasné třeba už jen z toho, že i v první polovině roku 2018 rostly tržby o 6 procent. A EET v tom nehrála vůbec žádnou roli, protože už byla dávno v běhu; roli v tom hrály pouze a jen vyšší příjmy domácností. Ostatně tržby rostly ze stejného důvodu i v okolních ekonomikách, a to bez EET,“ tvrdí Pikora.
EET rozděluje společnost
Je neoddiskutovatelné, že vládou velebený systém EET proti sobě postavil velké a malé podnikatele a zaměstnance proti živnostníkům, kteří jsou ocejchováni za zloděje a podvodníky. Na paškále jsou aktivní lidé, kteří se chtějí postarat sami o sebe a od státu nic nepotřebují kromě toho, aby jim neházel klacky pod nohy. Zatímco velké firmy daňově optimalizují, čerpají dotace a daňové úlevy.
[ctete postid=“213122″ title=“Stovky demonstrantů budou žalovat Babiše za lživé nařčení, že jsou zaplaceni“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-demonstrace-385×230.jpeg“ excerpt=“Nejméně tři sta účastníků demonstrací se chce připojit k žalobě na premiéra Andreje “ permalink=“http://forum24.cz/stovky-demonstrantu-budou-zalovat-babise-za-lzive-narceni-ze-jsou-zaplaceni/“]213122[/ctete]
Na venkově skončilo jen loni více než tisíc malých obchůdků, z čehož těží velké supermarkety. Podle Eurostatu počet podnikatelů v pohostinství během dvou let klesl o 15 procent, v maloobchodě o 12 procent. Stupňující se byrokracie vyhání tisíce lidí z drobného podnikání a raději se nechají zaměstnat, než aby trpěli permanentní státní šikanu.
Premiér Babiš nejenže prodává „zboží neznámého původu“ v podobě neověřitelných hausnumer, ale navíc demagogicky obviňuje opozici, že torpédováním EET nechce přidat obcím nebo třeba důchodcům. I kdyby efekt vyššího výběru DPH dosáhl oněch ministerstvem financí zmiňovaných 5 miliard ročně, byla by to pouhá čtyři promile příjmů státního rozpočtu.
Vláda nešetří
Mezitím vláda každoročně a skokově zvyšuje počet státních zaměstnanců a jejich mzdy vysoko nad úroveň soukromé sféry a nešetří na provozu státu. Jen od ledna do srpna meziročně stouply celkové vládní výdaje o 74 miliard korun. Uváděný a velmi sporný přínos EET je tedy zanedbatelný, zvláště pokud by se našla celá řada položek, kdy stát vyhazuje peníze oknem. Včetně sta milionů korun ročně za neúspěšnou státní loterii Účtenkovku, kde je dnes stále klesající počet účastníků proti původním předpokladům třetinový.
Nic nepomůže, že Schillerová v zákoně chystá řadu dalších výjimek, které na druhou stranu bortí záměr narovnávat podmínky v podnikání. „Je potřeba radikální rozhodnutí, jestli EET zrušit, nebo zachovat, ne ho okrajovat, ne dělat výjimky,“ říká spolutvůrkyně EET a bývalá náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.
Jelikož je tento systém bez výjimek pouhou utopií, zbývá jen druhá varianta: zrušit.