Ministerstvo financí nemá elektronickou evidenci tržeb domyšlenou do všech podrobností, což se prokazuje čím dál častěji. Nejnověji se hovoří o problému, který EET způsobuje zrakově postiženým živnostníkům. Ani pokladny, ani web ministerstva Andreje Babiše totiž těmto lidem nevycházeejí vstříc a pro ně neřešitelný zádrhel může znamenat konec jejich podnikání.
Mezi ohrožené živnostníky budou patřit například slepí maséři, kteří nebudou mít možnost pokladnu s EET bezproblémově používat. „U nevidomých podnikajících osob je problém v tom, že neexistuje zařízení, které by bylo spolehlivé, aby je nevidomí mohli bez problémů používat a aby měli i kontrolu, že doklad byl vystaven správně,“ řekl serveru Blesk.cz Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.
První potíže čekají na zrakově postižené živnostníky už při zažádání o přihlašovací údaje k evidenci. Web ministerstva financí totiž není uzpůsoben tak, aby mohl jejich žádosti vyhovět s ohledem na jejich handicap.
Jak upozorňuje Blesk, před nevidomými živnostníky stojí tři volby. „V ideálním případě se najde výrobce, který již při vývoji i výrobě EET pokladny bere v úvahu nevidomého uživatele. Optimální řešení spočívá také v umu samotných nevidomých vývojářů a programátorů, kteří už dnes vymýšlejí a konstruují přídavné moduly. Ty se s komerčně dostupnou EET pokladnou propojí a umožní nevidomému uživateli její ovládání,“ řekl bulvárnímu deníku Rudolf Volejník, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS).
Druhou variantou je najmutí dalšího zaměstnance, který se o práci s EET bude starat. A tou poslední, nad kterou se zřejmě bude zamýšlet i ministerstvo financí, je vyjmutí zrakově postižených živnostníků z evidence. „Ministerstvo je se zástupci nevidomých podnikatelů v intenzivním kontaktu a tuto záležitost s nimi řeší. Hlavním cílem společných jednání je, aby evidence tržeb nekladla pro nevidomé překážky pro jejich podnikatelskou činnost,“ uvedla pro Blesk.cz Michaela Tesařová z tiskového oddělení ministerstva.