Zatímco prezident Miloš Zeman napadá služby vlastní země, aby mohl horovat za čínské zájmy, v Polsku zatkli jednoho z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei.

Jak informovala polská televize TVP, polská civilní kontrarozvědka ABW Číňana obvinila ze špionáže pro čínské tajné služby. Spolu s ním zatkla také jednoho Poláka. Jde o bývalého vysoce postaveného důstojníka ABW. Ke špionáži, za kterou jim v Polsku hrozí až deset let za mřížemi, se nepřiznali.

Rozvědka prohledala kancelář Huawei. Před tím dokumenty, které mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, zajistila v Úřadu pro elektronickou komunikaci a také v telekomunikační firmě Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák.

I v Polsku se už do věci zapojili diplomaté. Na polské ministerstvo zahraničí přišel zástupce čínského velvyslance ve Varšavě. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc. Podle dostupných informací Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud podle zasvěcených pochází řada vysoce postavených lidí v čínské diplomacii i tajných službách.

Revue Forum Banner