Ve svém telegramovém účtu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že Ukrajina má již k dispozici další systémy protivzdušné obrany NASAMS. V srpnu je slíbila dodat Litva. Pravděpodobně tak půjde o zbraně z této země, byť prezident Zelenskyj nikoho konkrétního nezmínil.
„Přijal jsem hlášení o příjmu munice, vozidel a vybavení za uplynulý den. Do pohotovosti byly uvedeny další systémy NASAMS našich partnerů. Včasné posílení naší protivzdušné obrany na zimu,“ napsal ukrajinský prezident.
V srpnu prohlásilo litevské ministerstvo obrany, že na Ukrajinu míří další balíček vojenské pomoci, který obsahuje odpalovací zařízení pro raketové protivzdušné systémy NASAMS.
Jako první dodaly systém NASAMS Spojené státy americké již na podzim loňského roku. A krátce po jejich dodání prošly zatěžkávací zkouškou, ve které se více než osvědčily. Během svého prvního nasazení dokázaly zlikvidovat všech deset ruských raket, které byly detekovány.
„Jako příklad, jak důležité jsou spojenecké dary, můžeme uvést systémy protivzdušné obrany NASAMS, které již fungují na Ukrajině. Prokázaly stoprocentní úspěšnost při zachycování ruských raket během brutálního ruského bombardování,“ řekl tehdy americký ministr obrany Lloyd Austin na schůzce Kontaktní skupiny pro Ukrajinu.
Špičkový norsko-americký protiletecký systém na Ukrajinu dorazil v listopadu 2022, ale přibližně dva týdny musel ještě počkat na aktualizaci softwaru. Poté však potvrdil, že jde skutečně o špičkový obranný systém. Ostatně i proto chrání například sídlo amerického prezidenta ve Washingtonu a další důležité objekty.
NASAMS neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké.
Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí jej dále na celou baterii.
Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti (až 25 kilometrů) od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné.
Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.
Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.