Milovníci konspiračních teorií o cestování v čase mají další “důkaz”, jak jej prokázat. Na obraze holandského malíře Pietera de Hoocha z roku 1670 totiž objevili muže, který prý drží v ruce mobilní telefon.
Zkazky o tom, že se na de Hoochově díle skutečně nachází iPhone, přiživil i šéf společnosti Apple Tim Cook. Ten si podle britských médií všiml podobnosti při své návštěvě amsterdamského muzea.
Při bližším pohledu na obraz se Cook o svém “objevu” zmínil už na tiskové konferenci v roce 2016. Pro fanoušky konspirací se jednalo o skutečně skvělou zprávu. Pokud by to tak skutečně bylo, musel by muž na obraze cestovat časem, protože první iPhone se v prodeji objevil až v roce 2007.
„Vždycky jsem si myslel, že vím, kdy byl iPhone vynalezen, ale teď už si tím tak jistý nejsem,” řekl před šesti lety Cook před novináři. „Je to těžké vidět, ale přísahám, že to tam je.“
Domněnku, že holandský umělec o mobilních telefonech věděl už v 16. století, však rychle vyvrátili experti. Podle nich je na obraze ve skutečnosti zobrazena modlitební knížka.
Navíc sám Pieter de Hooch popisuje své dílo jako „Muž předávající dopis ženě ve vstupní hale domu”. Žádná zmínka o tom, že by jí snad chtěl věnovat nový typ telefonu od společnosti Apple, ukázat nějaké fotografie v mobilu či přečíst esemesku.