Členské státy Evropské unie se ve čtvrtek v Bruselu shodly na devátém balíku protiruských sankcí a finanční pomoci Ukrajině. Na sociální síti twitter to potvrdilo české předsednictví v Radě Evropské unie. Balík sankcí, které jsou namířené proti Rusku, je už třetím, který unie přijala od začátku léta, kdy začalo české předsednictví. „Je to důkaz toho, že Evropská unie plní slovo,“ prohlásil později na tiskové konferenci předseda Evropské rady Charles Michel.
„Velvyslanci se v principu dohodli na balíčku sankcí proti Rusku v rámci trvalé podpory Ukrajiny ze strany EU. Třetí balíček sankcí vůči Rusku dojednaný v rámci českého předsednictví by měl být zítra potvrzen písemnou procedurou,“ uvedlo ve čtvrtek večer české předsednictví na twitteru. Informaci ještě před oznámením na sociální síti deníku FORUM 24 potvrdil vysoce postavený zdroj. Státy musí dohodu formálně stvrdit písemně, aby sankce vstoupily v platnost, což by se mělo stát v pátek.
Ve čtvrtek se sedmadvacítka shodla i na finanční pomoci Ukrajině. „Megadohoda potvrzena! Členské státy EU schválily kompromis o 18 miliardách eur pro Ukrajinu, minimální daně pro velké podniky, RRP pro Maďarsko a rozpočtových podmínkách. Písemná procedura byla nyní ukončena,“ uvedlo české předsednictví na twitteru. Evropská unie by měla finanční prostředky začít vyplácet v lednu příštího roku.
Sankce a 18 miliard eur pro Ukrajinu
Dohoda o makrofinanční pomoci Ukrajině je podle Michela důkazem toho, že Evropská unie plní slovo. „Povedlo se nám dohodnout na devátém sankčním balíčku. Museli jsme čekat hodinu, nebo dvě, aby to bylo celé administrativně hotové a povedlo se nám to ještě dnes večer. Je vidět, že jsme schopni odsoudit kremelskou válečnou mašinerii,“ dodal Michel na tiskové konferenci.
„Evropská unie je v popředí těch, kteří podporují svého souseda a bude to tak nadále,“ prohlásila von der Leyenová.
Na summitu se lídři bavili i o řešení vysokých cen energií. „Udělali jsme vše, co jsme mohli a doufám, že se nám to podařilo. Poslední klíčový krok bude přijat v pondělí na radě ministrů pro energetiku,“ prohlásil Fiala. „Mám důvěru a musíme udělat všechno pro to, aby dohoda v pondělí byla,“ dodal předseda Evropské rady.
Kromě pomoci pro Ukrajinu a zastropování cen energií se lídři bavili také o rozšíření Schengenského prostoru. Podle von der Leyenové Evropa stojí za přistoupením Bulharska a Rumunska. Rovněž na tiskové konferenci poblahopřála Bosně a Hercegovině ke schválení statusu kandidátské země, o kterém se také rozhodlo na čtvrtečním summitu.
S projevem hned v úvodu jednání vystoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na programu měli státníci i minimální zdanění korporací a americký investiční plán v hodnotě 369 miliard dolarů, jehož prostřednictvím chce Washington zajistit daňové úlevy a pobídky pro americké firmy. Země unie se však obávají negativních dopadů na vlastní společnosti.
Velmi angažované předsednictví
Předseda Evropské rady Charles Michel poděkoval premiéru Fialovi za jeho osobní angažmá během předsednictví České republiky. „Bylo to velmi angažované předsednictví, kterému šlo o zaručení evropské jednoty. Náš obdiv patří práci pana premiéra a všem jeho týmům,“ uvedl Michel.
„Jednota je naše největší výhoda. Proto děláme maximum pro to, abychom našli kompromisy. Nebylo to jednoduché, ale společně se nám to podařilo. Jsem rád, že jsme schválili makrofinanční podporu a poslední balíček sankcí,“ prohlásil na tiskové konferenci k poslednímu summitu během českého předsednictví Fiala.