Podle aktuálního výzkumu britských vědců dokončené očkování proti covidu-19 neposkytuje ochranu pouze před nákazou jako takovou. Výzkumníci totiž zjistili, že vakcína také chrání před takzvaným dlouhým covidem – tedy před vleklými zdravotními obtížemi, které hlásí pacienti i řadu měsíců poté, co se z koronaviru vyléčili.
Studie vedená vědci z King’s College London dospěla k závěru, že lidé, kteří nebezpečný virus chytnou i navzdory tomu, že jsou proti němu očkovaní, mají ve srovnání s neočkovanými jedinci o polovinu nižší riziko toho, že se u nich rozvinou symptomy trvající déle než čtyři týdny, píše britská BBC s odkazem na lékařský žurnál The Lancet.
Řada nakažených covidem-19 zvládne virus porazit za několik týdnů, u některých pacientů ale různé příznaky a zdravotní potíže přetrvávají i měsíce poté, co se infikují. Tento takzvaný dlouhý covid se přitom může rozvinout i u lidí, kteří nemoc prodělali s pouze mírnými příznaky.
Výzkumníci zdůraznili, že je očividné, že očkování zachraňuje životy a předchází těžkému průběhu onemocnění, ale vliv vakcín na rozvinutí dlouhodobých symptomů dosud nebyl zdaleka tak jistý. Vědci přitom pracovali s opravdu velkým objemem údajů – využili specializovanou mobilní aplikaci, která disponovala v době provedení výzkumu daty od 1,2 milionu dospělých po první dávce vakcíny a od 971 tisíc s oběma dávkami.
Analýza mimo jiné ukázala, že mezi plně vakcinovanými chytil znovu covid jen asi každý pětistý člověk – mezi téměř milionem očkovaných bylo 2370 případů. A z 592 plně očkovaných uživatelů, kteří do aplikace zadávali údaje déle než měsíc, hlásilo takzvaný dlouhý covid přibližně pět procent z nich. U neočkovaných to bylo procent jedenáct.
Pro ilustraci – ve Velké Británii už má dokončené očkování dvoudávkovou vakcínou podle BBC přibližně 79 procent lidí, v Česku podle statistik ministerstva zdravotnictví dostalo druhou dávku přibližně 5,5 milionu zájemců, tedy kolem 52 procent populace.