KOMENTÁŘ / Už zase o Babišovi lžou a útočí na něj. Takto reaguje předseda ANO na rezoluci předsednictva liberální skupiny ALDE, jejíž součástí je i jeho hnutí. Vymezila se proti jeho účasti na konferenci zaštítěné Viktorem Orbánem. Ve skutečnosti narazila Babišova bezzásadovost a hodnotová vyprázdněnost.
Andrej Babiš se zúčastnil konference pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Její účastníky hostil v Budapešti maďarský premiér Orbán. Jeho kontroverzní postoje vůči válce na Ukrajině, kdy setrvale brzdí postup proti ruskému agresorovi, byly důvodem neúčasti hlavního proudu evropských konzervativních stran.
Útok bezvýznamných stran
Hnutí ANO je ovšem součástí Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž europoslanecká frakce přešla do seskupení Renew Europe, založeného francouzským prezidentem Macronem.
Předsednictvo ALDE vydalo na svém kongresu ve Stockholmu prohlášení odsuzující Babišovu účast na konferenci, kde vystoupil s projevem. Představitelé skupiny se chtějí spojit se s vedením ANO a prověřit, zda ještě zastává základní liberální hodnoty. Do té doby nebude jeho šéf zván na společné akce.
Babiš reagoval na rezoluci nelibě a už tradičně. Jedná se prý o útok na jeho osobu a na Orbána. „V rámci ALDE iniciativa vznikla z absolutně bezvýznamné, malinké maďarské opoziční strany, která ve svém projevu lhala o mně a vytvořila nějakou rezoluci, která je absolutně nesmyslná,“ uvedl a oháněl se svobodou jako liberální hodnotou.
„My máme svobodu a já jsem svobodný člověk, a když mě pozvali organizátoři na konferenci do Budapešti, tak jsem se svobodně rozhodl tam jít,“ bránil se šéf ANO.
Pozadu nezůstali ani jeho nejvěrnější Alena Schillerová a Karel Havlíček. Schillerová prohlášení „vůbec nechápe“, protože Babišův projev na konferenci vůbec nebyl kontroverzní. Totéž si myslí Havlíček, který nepovažuje za šťastné, aby ALDE rozhodovala, s kým se její členové mohou a nemohou bavit.
Útok Bruselu
Co Babiš v Budapešti řekl? Vymezil se proti „útoku Bruselu“ na životy lidí a „zelenému šílenství“. „Zelená ideologie ohrožuje 35 tisíc lidí, které v Evropě zaměstnávám. Musíme proti tomu vystoupit a otevřít všem oči, že takhle to dál nejde,“ tvrdí.
„EU už není organizací, která chce, aby se jejím obyvatelům žilo líp. Je to hřiště pro lobbisty, které nám diktuje, jak máme žít, co máme jíst a co si máme myslet,“ říká lobbista proti zastropování unijních zemědělských dotací pro velké koncerny, jejichž je největším příjemcem.
Podobné názory sice nejsou v diskusi o budoucí podobě Evropy ojedinělé, pokud by je nevyslovoval právě bývalý premiér, a pokud by hnutí ANO nebylo součástí seskupení ALDE. V čem je problém?
Bagatelizovat rezoluci ALDE, že jde o osobní a vylhaný útok bezvýznamných malinkých stran, je nehoráznost, která by neměla zůstat bez odezvy.
Skupina ALDE sdružuje 33 liberálních stran a hnutí z 21 evropských zemí. Prohlášení předsednictva bylo na kongresu přijato velkou většinou účastníků. Na evropské půdě to ostatně není nic nového. Evropský parlament přijal hned dvě rezoluce zabývající se střetem zájmů bývalého českého premiéra.
Babiš i tehdy považoval tyto aktivity za spiknutí proti sobě, i proti celé České republice. Stejně jako nálezy auditorů zkoumajících oprávněnost vyplacených dotací Agrofertu.
Babišova antipolitika
Směšné je i Babišovo ohánění svobodným rozhodováním, jakou akci může navštívit. Nikdo mu v tom nebrání, ale nežije ve vzduchoprázdnu. Orbán, kdysi liberál, dnes praktikuje vlastní verzi neliberální demokracie se silným postavením státu a autoritářskými prvky, což nemá se svobodným prostředím nic společného.
Babiš nikdy nepochopil politický provoz v parlamentní demokracii, nikdy ho to vlastně ani nezajímalo. Vůči politice se naopak vymezoval. Vše podřizoval maximalizaci zisku bez ohledu na to, jakými prostředky ho dosáhne. Něco jako ukotvené hodnoty a zásady byly pro oligarchu, zaměňujícího vládnutí za řízení své firmy, jen nepotřebný balast.
Ani po dvanácti letech existence hnutí ANO jeho zakladatel nerozumí tomu, že se strany sdružují do frakcí kvůli podobným hodnotám, které zastávají. Jinak by neměly smysl. Proto se může profilovat současně jako liberál, konzervativec, mírotvorný komunista, národovec, socialista a populista, který se postará o všechny.
To mu dovoluje kritizovat zelené plány Green Deal, které jako premiér odsouhlasil, aniž by pro Českou republiku vyjednal jakoukoli výjimku. Podpořil je v souladu se svými europoslanci z frakce Renew Europe (dříve ALDE), prosazující progresivní a nejzelenější politiku ze všech skupin v Evropském parlamentu.
To mu také umožňuje napadat Brusel jako ztělesnění všeho zla, přestože jeho frakce je nejvíce eurofederalistická a prosazuje posilování evropské centrální moci.
Kulatý čtverec
Spíše je s podivem, že si Babišovy licoměrnosti a chameleonství povšimla jeho mateřská strana ALDE až teď. Jeho chování se dlouhodobě vymyká normálu. Pokouší se vytvářet jakýsi politický kulatý čtverec, že je možné názorově surfovat podle libosti, jen když to vynese voličské hlasy, a bez uzardění torpédovat to, co sám ještě nedávno podporoval.
Není jasné, jak dopadne mise ALDE v ANO. Babiš ovšem nemá s liberálními principy nic společného, proto jeho hnutí do této skupiny nepatří. Nejvíce by mu slušela pozice nezařazeného, která nejlépe odpovídá jeho mentalitě a názorové „ukotvenosti“.
Zdá se přitom, že jeho „trápení“ v politice, kdy mu všichni házejí klacky pod nohy a organizují proti němu „lživé kampaně“, a to i za hranicemi, nekončí ani v opozici.