Podnikatelé, kteří si v posledních měsících pořídili za mnoho tisíc korun Babišovu registrační pokladnu, musejí v poslední době pěnit ještě víc, než dosud. V podstatě každý týden vzniká stále jednodušší a levnější možnost, jak splnit povinnost vůči EET, ale neutratit velké peníze.
S další takovou možností se Svobodnému fóru ozval programátor Tomáš Mrkvička, který připravil aplikaci Teeta. Ta umožňuje na webu teeta.cz jednoduše „naťukat“ prodanou položku a platbu zaregistrovat na ministerstvu financí.
„V první vlně EET je Teeta ideální pro penziony, hotýlky, kempy, malé vinárny a další místa, kde není potřeba složitá pokladna,“ říká Tomáš Mrkvička.
Povinnost vydat účtenku je v tomto případě, podobně jako u systému Malá pokladna, o kterém jsme psali, splněna elektronicky. Doklad je automaticky vygenerován na webu teeta, zákazník si účtenku může vyhledat podle adresy, kterou mu podnikatel napíše například na list papírového bločku.
„Webová účtenka je normální účtenka se všemi povinnými informacemi, jen je dostupná na webu. Abyste vyhověli zákonu, musíte účtenku vystavit a zákazníkovi s ní musíte umožnit disponovat – to znamená napsat mu třeba její adresu na papírek nebo ji poslat mailem,“ vysvětluje programátor.
A dále zodpovídá otázku: Může zákazník takovou účtenku odmítnout? Třeba s argumentem, že nemá internet? „Ano, může. Pak bude lépe účtenku vypsat rukou. I na to Teeta myslí a maximálně vám tuto dvouminutovou nepříjemnost usnadní. Elektronické účtenky jsou plně v souladu se Zákonem o evidenci tržeb i s platnou metodikou Ministerstva financí,“ uvádí Tomáš Mrkvička.
Systém Teeta je zdarma. Platí se jen měsíční paušál 99, nebo 149,-Kč, ovšem existuje i možnost zcela zdarma. Paušál se platí jen v měsíci, kdy je podnikatel aktivní.
„Sami jsme malí podnikatelé a víme, jak „snadno“ se v naší zemi podniká. Dovedeme si představit, co bude elektronická evidence tržeb znamenat pro drobné řemeslníky, majitele penzionků, maminky na mateřské a tisíce dalších lidí podnikajících na samé hranici zisku. Teetu jsme udělali proto, abychom pomohli malým podnikatelům vypořádat se s novou povinností s co nejmenšími nervy a náklady,“ vysvětluje důvody pro vznik Teeta Tomáš Mrkvička.