
Miroslav Sládek se v poslední době začal zase objevovat na veřejnosti. FOTO: Sebastian Vadas
FOTO: Sebastian Vadas
Skupiny demonstrantů byly 17. listopadu opravdu různorodé a někde se daly najít bizarní figurky. Ovšem ať už to byl Aleš Brichta, nebo Pepa Nos, na pražském Klárově se jako podporovatel prezidenta Miloše Zemana objevil ještě někdo další: Miroslav Sládek.
Že by se bývalý krajně pravicový politik rád vrátil? Aktivita je patrná jak z jeho facebookového profilu, tak z videa z Klárova, kde promluvil k demonstrantům, kteří později přešli před úřad vlády, odkud je nakonec museli dostávat policisté.
V příspěvku na Facebooku z 18. listopadu Sládek popisuje, jak prožil 17. listopad. Nejprve prý nemohl promluvit na Václavském náměstí. „Lidé žádali, abych vystoupil. Odvětil jsem, že jsem připraven, avšak nikomu se nevnucuji, takže rozhodnutí je jen na pořadatelích. Byl jsem striktně odmítnut. Podle reakcí okolostojících byl jediným důvodem strach účinkujících,“ tvrdí Sládek.
https://www.youtube.com/watch?v=fNnNc9m9mrA
Zkrachovalý politik dále popisuje, jak se dostal mezi tzv. sluníčkáře, na jejichž setkání hovořil také student ze Sýrie. K jeho vystoupení Sládek uvedl: „Je nás sice málo, ale jsme zde doma a jsme skutečně bílí. Pokud to někomu vadí, nemusí tady s námi být. Pokud nám někdo závidí naši barvu pleti, jsou dnes již i medikamenty a postupy medicínské, které dokážou i z černocha udělat takřka bělocha. I když to nikdy není ono.“
Sládkovi se líbilo pouze setkání na Klárově, kde podle něj byly tisíce lidí. V příspěvku uvádí, že zmanipulovaná média o účasti lžou, a označuje to za návrat totality. Asi nejzajímavější je ale jeho tvrzení o tom, jak vypadala situace před úřadem vlády, odkud policie dostávala demonstranty jen s velkými obtížemi. „Zcela poklidná demonstrace byla povolena do dvacáté hodiny, přesto ji již hodinu před povoleným termínem ukončil zaměstnanec magistrátu, který je ovládán opět ministrem financí. Policie nás rozehnala. Jen poznámku na závěr, policisté jsou také občané. Nezávidím jim morální dilema, které budou muset řešit, až jim vláda dá pokyn, aby zasáhli proti svým spoluobčanům, kteří odmítají ilegální přivandrovalce. Na čí stranu se potom dají, na stranu přivandrovalých teroristů, nebo svých spoluobčanů? Nezávidím jim.“
Že by se tady chystal další bizarní návrat do politiky?
Sládkovu stranu Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa rozpustil Nejvyšší správní soud v roce 2013 kvůli předlužení. Nebylo to ale poprvé, kdy SPR-RSČ zanikla. Dočasně se tak stalo v roce 2001, v reakci na to založil Sládek novou stranu Republikáni Miroslava Sládka, do níž přešla velká část členské základny a za kterou neúspěšně kandidoval volbách roku 2002 i ve volbách do Evropského parlamentu, ovšem bez výraznějšího úspěchu.
Sládek je ale znám zejména různými aférami. V červnu 1991 vedl demonstraci republikánů k sídlu Československé televize v Praze, kde zazněly vulgární urážky Václava Havla, v roce 1993 napadl v kadeřnictví ženu. Za svůj projev k Česko-německé deklaraci v roce 1997 byl zbaven imunity a trestně stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil. Mezitím se ovšem coby vazebně stíhaný nemohl jako zákonodárce zúčastnit volby prezidenta republiky roku 1998 (v níž sám kandidoval). SPR-RSČ pak tento fakt kritizovala a neúspěšně se obrátila i na Ústavní soud.