V detenčním táboře na ostrově Nauru se polila benzínem a zapálila 21letá Somálka. Chtěla tak protestovat proti svému držení Australany na tichomořském ostrově. Utrpěla vážná zranění, nyní leží v nemocnici v Brisbane. Jedná se o druhý podobný případ během několika dní: minulý týden se ve stejném táboře upálil 23-letý uprchlík z Íránu. Ten zemřel v nemocnici čtyři dny po svém zoufalém činu.
https://www.youtube.com/watch?v=__hh8jwXHh8
Íránec jménem Omid se zapálil ve chvíli, kdy uprchlickým táborem procházela delegace Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jeho upálení bezmocně přihlížela Omidova manželka. „Celé to viděla. Křičela, aby mu někdo pomohl,“ řekl australskému deníku Sydney Morning Herald, který se představil jako Arman. Sebevraždu vysvětlil tím, že Omid již nemohl unést podmínky, v nichž jsou žadatelé o azyl na Nauru drženi.
Australané dlouhodobě nepřijímají azylanty a posílají všechny žadatele do detenčních zařízení mimo Austrálii. Nový problém jim vyvstal ve středu, kdy Papua-Nová Guinea oznámila, že detenční tábor na svém území uzavře. Reagovala tak na verdikt nejvyššího soudu, který rozhodl, že je toto zařízení v rozporu s ústavou země.
Výbor uvedl, že ubytování na ostrově Manus porušuje ústavní právo na osobní svobodu. Osud 900 tamních migrantů je nyní nejasný, Austrálie nicméně naprosto striktně vyloučila, že by jakékoliv běžence z detenčních táborů na ostrovech vpustila na své území.
Přísná azylová politika australské vlády současného premiéra Malcolma Turnbulla tím dostává další trhliny. Austrálie jako jediná země nepouští lodě upchlíků na své území, ale vrací je do domovských zemí, nebo je umístí do vazby na ostrovech v Tichomoří. I přestože mají mezinárodní status uprchlíka, do Austrálie se nedostanou. Argument vlády zní, že opatření běžence odradí od cesty do Austrálie již předem, a uchrání tak jejich životy před hrozícím nebezpečím.
Bojovníci za lidská práva australskou praxi dlouhodobě kritizují. OSN vydala minulý týden oficiální prohlášení, podle něhož je zacházení s 2 tisíci uprchlíků na ostrovech Manus a Nauru „krajně nebezpečné“ a je třeba jim co nejrychleji zajistiti humanitární pomoc a adekvátní životní podmínky.
Popálená Somálka žila na Nauru tři roky. Po nehodě byla před nedávnem převezena k ošetření do Austrálie a návrat do tábora neunesla. Podle pozorovatelů na ostrovech panuje naprosto „toxická atmosféra“, které žena psychicky podlehla.
Evropa, která se potýká s obrovským přílivem nelegálních přistěhovalců, přitom hledala údajně rady pro řešení také v Austrálii, kde tamní úřady dokázaly díky kontroverzním opatřením počet běženců snížit na minimum. Podle kritiků ale Canberra k řešení problému nepomáhá, přesouvá pouze svou zodpovědnost na jiné země.
Austrálii opakované odsoudila také Organizace spojených národů, podle níž země neplní své závazky vyplývající z Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951. Podle této takzvané Ženevské konvence mají běženci právo žádat o azyl.