O cestě do Německa sní stále víc mladých Syřanů. Ti šťastnější získají vízum a ostatní se vydají na nebezpečnou pouť po souši i po moři.
Válkou unavené obyvatele syrské metropole Damašku zachvátila „německá horečka“, píše agentura AFP. Jakmile se někdo na místním tržišti zeptá, který batoh je nejpevnější, prodavač Wálid hned ví, že zákazník plánuje cestu přes moře do Německa.
Uvažuje o ní stále víc mladých Syřanů. Ti šťastnější získají vízum a ostatní se vydají na nebezpečnou pouť po souši i po moři, aby se dostali do země, která je jejich jedinou nadějí na život v bezpečí. Wálid prodá 20 takzvaných „uprchlických batohů“ denně. Kufry na kolečkách tolik populární nejsou – těm Wálid říká „vízové kufry“, neboť je kupují jen lidé, kteří odjíždějí legálně. Těch ale není mnoho – Wálid prodá nanejvýš tři denně.
Ještě víc „uprchlických“ batohů prodává na tržišti Abú Muhammad – údajně až 1000 denně. Výrobci podle něj museli zvýšit produkci, aby uspokojili prudce stoupající poptávku.
Německo letos očekává 800 000 až jeden milion uprchlíků. Nejmenovaný německý představitel agentuře AFP řekl, že v roce 2011, tedy ještě před začátkem syrské krize, vydávalo velvyslanectví v Damašku zhruba 6 500 víz ročně, zatímco dnes je to pětinásobek.
Německá horečka se v Damašku projevuje i zvýšeným zájmem o němčinu. Když mladí lidé umí německy, mohou získat studentské vízum.
Před občanskou válkou nabízel jazykové kurzy Goetheho institut, ale ten už v Damašku nepůsobí. Vzniklo však více než 25 německých jazykových škol, které dnes mají přes 1000 žáků. Základní kurz, který je podmínkou získání studentského víza, stojí okolo 250 dolarů.
Například ve Středisku Ibn Siny je poptávka po němčině tak velká, že jeho vedení zrušilo všechny kurzy angličtiny a nahradilo je němčinou, potvrdil agentuře ředitel Muhammad Umarí.
Škola podle něj vyučovala osm let 5 hodin němčiny měsíčně a dnes je jich 15. Musela proto zvýšit počet učitelů ze tří na osm.
Levná však není ani legální cesta do Německa. Gastroenterolog Mumen Zarzúr, který se učí německy, aby se mohl svému oboru věnovat ve vyspělejším Berlíně, musí k žádosti o vízum nejen doložit, že absolvoval kurz němčiny, ale také složit kauci ve výši 8 200 eur.
Emigrace do Německa je dominantním tématem i na syrských sociálních sítích a německé kancléřce, které Syřané po jejím slibu přijmout všechny uprchlíky z jejich země začali říkat „Máma Merkelová“, jsou adresovány láskyplné a vděčné vzkazy.
Situace v Damašku je každým dnem zoufalejší. Mladí lidé říkají, že když nedostanou vízum, odjedou s pašeráky přes moře.
„Zůstat v Damašku je jako žít ve vyhnanství,“ vysvětluje mladík jménem Ahmed a dodává: „Na moři riskuji smrt, ale když zůstanu v Damašku, umřu docela jistě,“ cituje agentura AFP.
Převzato z ČRo Plus. Zpracováno ze zahraničního tisku.