![Damien Hirst](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/126462/damien-hirst-skulls-phaidon-1440x810-c.jpg)
Damien Hirst FOTO: phaidon.com
FOTO: phaidon.com
O výstavě Damiena Hirsta v Benátkách „Poklady z vraku Neuvěřitelné“ se již před jejím zahájením proslýchalo, že se bude jednat buď o triumfální návrat nebo o definitivní sbohem výtvarníka. Damien Hirst zůstával v poslední době poněkud stranou uměleckého světa, jeho jméno se objevovalo více ve spojitosti s technickými problémy jeho instalací či soudními spory s jeho plagiátory. Výstava, která obsahuje 180 děl ze zlata, stříbra nebo platiny a samotného autora stála 50 milionů liber, je opravdu opulentní. Autor vychází z vymyšlené legendy o uprchlém otroku, který před 2000 tisíci let nashromáždil obrovskou sbírku umění, a tu naložil na loď Neuvěřitelná. Loď se potopila a Damien Hirst představuje své nálezy… Mramorové sochy s očima ze smaragdů a tvářemi popových hvězd, sochy bohů všech možných náboženství, neslýchaná mytologická spojenectví. Všeho je moc, zlata, korálů, mušlí i těch drahokamů. Návštěvníci nejsou v šoku, spíše na rozpacích: Není to už přece jen trochu moc?
Damien Hirst je britský umělec (nar. 1965), který málokoho v současném výtvarném světě nechává chladným. Před šestadvaceti lety se proslavil čtyřmetrovým žralokem naloženým do formaldehydu, kterého prodal za 50 000 liber. Svým způsobem tím zcela změnil pohled na soudobé umění, aukční síně zavětřily nový vítr. S obrovským množstvím peněz, které se začaly v oblasti aukcí točit, přicházela pochopitelná dekadence i ve světě uměleckém. A Damien Hirst byl jejím logickým vyústěním. Začal vystavovat ve formaldehydu i jiná zvířata, často jen jejich poloviny a punc skandálnosti a zároveň jisté pompéznosti našel to správné publikum. Formaldehyd nahradil pouhým poklopem, šokovaní návštěvníci pak mohli pozorovat rozklad např. kravské hlavy včetně líhnoucích se larev much.
Kolem Damiena Hirsta se začali objevovat bohatí kupci, stal se součástí show businessu. Jeho velkými přáteli byl například Georg Michael či Courtney Love, která ho přijela podpořit i letos do Benátek. Snad i odpovědí na dekadenci peněz byla v roce 2007 další Hirstova plastika, lebka posázená diamanty, nazvaná Pro lásku boží. Ta už se prodala za tisíckrát vyšší cenu než „žralok“, tedy 50 milionů liber. Okázalý luxus, připomínající jihoamerické funerální umění, měl opět úspěch, na který se snaží Damien Hirst navázat i na přebujelé expozici v Punta della Dogana a Palazzo Grassi v Benátkách.
Podle A. Russetha z ArtNews je výstava „Poklady z vraku Neuvěřitelné“ za poslední desetiletí tím nejhorším, co se ve výtvarném světě událo. Považuje ji za ten nejdražší a nejkýčovitější zábavní park, kde ale bohužel chybí horská dráha. V každém případě se jedná o umělecký počin, o kterém se mluví, i když zatím spíše pejorativně než pochvalně. Svůj vlastní názor si lze vytvořit přímo v Benátkách až do 3. prosince tohoto roku.