Novinář, režisér a cestovatel Dan Přibáň na cestě trabantem po čínské provincii Sin-ťiang zažil, jaké to je, pokud se totalitní moc uchýlí k takřka permanentnímu sledování lidí. Vývoj kolem nestandardně probíhající zakázky na systém elektronické dálniční známky s jeho zamýšlenou dodatečnou funkcí schraňování dat o pohybu aut i proto pozorně sleduje. Politická reprezentace, která něco takového zavádí, by měla především budit důvěru, že systém nezneužije k upevnění vlastní moci, upozorňuje v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Český premiér před několika dny de facto potvrdil, že přistoupil na požadavek tajných služeb na funkci plošného sledování aut. Co si myslíte o způsobu, jakým český stát tento systém začal zavádět?
Instalace kamerového systému je jedna věc, druhá věc je stát, kterému můžete věřit, že je nezneužije, a to ti, kteří jsou u nás voleni, rozhodně nejsou. Kamerové systémy mohou kompenzovat rizika plynoucí třeba z volného pohybu osob bez hraničních přechodů, jenže těm, kdo jsou zde u vesla, se dá jen těžko důvěřovat.
V Londýně v roce 2007 kamery pomohly odhalit atentátníky na MHD a našly by se i další případy. Už proto představují legitimní téma. Připadá vám v pořádku, že je u nás ale nikdo nenastolil?
Tohle nejde nijak snadno rozseknout. Vezměte si, kolik teroristů ze Sýrie i ze severní Afriky a dalších oblastí se v Evropě vydávalo za uprchlíky. Tunisan Anis Amri, který vjel před lety do lidí na vánočním trhu v Berlíně, předtím seděl v Itálii ve vězení, ale Němci neměli páru, kdo to je. Možná by podobné systémy mohly zjistit, co je zač, už před útokem. Možná mohly pomoci ho rychleji dopadnout, když prchal. Opravdu si netroufám říct jednoznačně “je to celé špatně“. Samozřejmě že by se mi líbilo, kdyby nic takového nebylo potřeba řešit, ale nežijeme holt v ideálním světě.
U nás je problém, že se to bere automaticky jako špiclování a vzhledem k tomu, kdo je u nás u moci, se to dá čekat. Byť se obávám, že ani s jinou politickou reprezentací by to veřejnost nepřijala o nic lépe.
Schopný politik by měl umět vést diskuzi i na ožehavé téma, jako jsou kamery…
To ano, ale nevede ji, pokud vím, nikdo.
Kdo a čím konkrétně vám osobně brání v tom důvěřovat současné vládě, že by data ze systému nezneužívala?
Když vidíte všemožná zaklekávání a podivné změny na úřadech, když by mohl mít premiér problém, těžko věřit tomu – kdyby nebylo zbytí –, že by mu nějaké morální hodnoty zabránily v úmyslu tento systém zneužít.
Při zavádění kamerového systému s plošným sledováním lidí jste ve střehu už pro již zmíněnou zkušenost ze Sin-ťiangu, kde čínský komunistický aparát s pomocí kamerového systému sleduje a šikanuje příslušníky režimem zavržených národnostních menšin. Co tam bylo pro vás nejhorší?
Tam je to především absurdně intenzivní, to množství kamer je neskutečné, nesrovnatelné s čímkoli v Evropě. Kontrolují vás už od prvních metrů, a co 100 km je checkpoint. Je to, jako by byl jeden checkpoint na D1 v Čestlicích hned za Prahou, další u Humpolce a další u Ostrovačic před Brnem, na každém jste museli zastavit, zkontrolovali by vám doklady a možná i prohlédli auto, přičemž kamery byly nad každou okreskou, na každé odbočce na polní cestu. Zásadní otázka je ale ne/důvěra v systém. Žádný nebude nikdy stoprocentně důvěryhodný, ale můžete spíše předpokládat, že to zneužije, nebo spíše předpokládat, že to nezneužije.
Zneužije k čemu?
Já bych se opravdu nejvíce bál, že to bude zneužito k tomu, aby si stávající politická garnitura upevnila své pozice. Prostě jim nevěřím.