Ministr financí Andrej Babiš rád zdůrazňuje, kolik jeho holding Agrofert zaplatí na daních v České republice. Zapomíná ale zmínit důležitou věc – v zahraničí jeho firmy odvádějí více než v tuzemsku, a to zejména díky společnosti na výrobu čpavku. U vicepremiéra české vlády se jedná o poměrně zajímavý paradox.
Konkrétní čísla hovoří za vše. Nejziskovější firmou Babišova holdingu Agrofert je podnik na výrobu čpavku SKW Stickstoffwerke Piesteritz, který za rok 2014 vykázal zisk 82 milionů eur.
V témže roce získal Babiš v České republice jakožto ministr financí řadu daňových úlev a do státního rozpočtu tak Agrofert poslal 0,743 miliardy korun. Jenomže celkově představovaly daňové odvody holdingu 1,505 miliardy korun, což znamená, že více než polovina skončila v zahraničí.
Co za těmito čísly stojí?
V České republice zejména fakt, že ministerstvo financí, které Babiš vede, odpouští Agrofertu stále větší částky. V roce 2012, kdy oligarcha neseděl ve vládě, nedostal jeho holding ani jedinou daňovou výjimku. O dva roky později nemuselo platit plnou výši daní již sedm jeho firem, což pro státní rozpočet, který spadá do Babišovy gesce, znamenalo 1,56 miliardy korun. Jedná se o společnosti Precheza, Fatra, Penam, Vodňanská drůbež, Olma, Pekárna Zelená louka a fabrika na výrobu bionafty Preol. Jen pro srovnání – za částku, která byla Agrofertu odpuštěna na daních, by mohl dva a půl roku fungovat senát. To je shodou okolností ta samá komora parlamentu, kterou chtěl vicepremiér zrušit hned po neúspěchu ve volbách.
Holding Agrofert navíc nepatří ani do první desítky plátců daní v Česku – v roce 2014 se umístil až za Plzeňským Prazdrojem a Lesy ČR na dvanáctém místě.
Vraťme se ale ještě ke společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Tento nejziskovější podnik má jednu zvláštnost, a to podobu své dozorčí rady. V ní totiž Andrej Babiš, český ministr financí, sedí. Je otázkou, co se stane nyní, v souvislosti se zákonem o střetu zájmů, takovéto angažmá je ale dlouhodobě více než sporné. Vládu to ale samozřejmě nijak neohrozilo – přes původní hrdinná prohlášení o tom, že má vicepremiér v dozorčí radě skončit, se nestalo vůbec nic.
Pan ministr prý střet zájmů nezneužívá, a navíc prý platí daně. Věřit mu v podobných tvrzeních je ale při pohledu na čísla z otevřených zdrojů stále těžší.