Česká strana sociálně demokratická zažívá období předvolební nejistoty snad nejvýrazněji ze všech kandidujících stran a koalic. Z perspektivní vládní strany se stává rozpolcené společenství nejvyvolenějších, kteří jdou do voleb, protože musí. Předvolební průzkumy ukazují klesající trend a nikdo by se nemohl divit, kdyby nakonec ČSSD neměla ve sněmovně žádné zastoupení. Jsou daňové návrhy sociální demokracie natolik reálné, že v případě minimálního zisku 5 % o nich budou moci diskutovat s ANO, které pravděpodobně prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády?
Letošní deficit státního rozpočtu ve výši půl bilionu korun byl schválen za pomoci hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Tomuto návrhu předcházelo schválení deficitu ve výši 320 miliard, který prošel díky hlasům poslanců stejných partají. Sociální demokracie poté podpořila vyšší návrh z důvodu promítnutí výsledku daňového balíčku, jenž byl zapříčiněn zrušením superhrubé mzdy. Tento krok sociální demokracie dlouhodobě kritizuje, ale peníze získané díky schválení tohoto bodu vesele rozdává potenciálním voličům, příkladem může být příspěvek 300 Kč nad úroveň zákonné valorizace penzí pro seniory.
Komu tím prospějete, co?
„Zavedeme daně z obřích majetků nad 100 milionů korun se sazbou 1 % ročně, inspirujeme se v Německu,“ uvádí se v programu ČSSD.
Jak jinak začít než progresivně. Sociální demokracie se svým programem přibližuje levicově extrémnější Komunistické straně Čech a Moravy. Zavedení daní pro multimilionáře dává smysl vzhledem k vyznávané ideologii, ale má to jednu malou vadu. Ekonomové ČSSD pravděpodobně nepočítají s odchodem těchto bohatých lidí z České republiky do daňových rájů, protože se ve svém programu k jejich regulaci na rozdíl od ostatních stran a koalic nevyjadřují. Zkrátka, bohatí plaťte, dokud můžete.
Potrestáme korporace vyšším zdaněním
„Každý rok odteče z ČR do zahraničí 300 miliard Kč. Proto zrušíme daňové výjimky pro velké korporace, které jsou využívány právě pro odliv finančních výnosů ze země,“ zdůrazňují sociální demokraté.
ČSSD v tomto případě volí dost nešikovnou strategii. Konstruktivnějším řešením by bylo připravit takové podmínky, aby nadnárodní firmy měly motivaci zde peníze nechávat ve formě reinvestic, jež by rozvíjely nejen jejich podnikání, ale i lepší prostředí pro jejich zaměstnance, a tedy voliče ČSSD. Pravdou je, že korporace se do tuzemska hrnou kvůli levné pracovní síle, kterou zde získávají. V programu sociální demokracie mi chybí řešení tohoto problému. Faktem je však to, že zdanění je jednodušší cesta.
Komunisté nejsou jediní, kteří chtějí danit banky
V programu sociální demokracie stojí: „Zavedeme bankovní daň z aktiv s progresivními sazbami.“
Bod, ve kterém se sociální demokraté shodují se zástupci KSČM. Je jednoduché vymyslet daň a nehledět na následky. Již v roce 2019 předseda strany Jan Hamáček upozornil, že banky mají nadprůměrné výdělky, proto by nebylo od věci přistoupit na progresivní zdanění dle velikosti spravovaných aktiv. Tento bod měl být schválen i za pomoci hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš jakoukoliv spolupráci v danění bank odmítal a vymlouval se na svou špatnou češtinu. Ke schválení v době konjunktury nedošlo, proto ČSSD zkouší druhý pokus.
„… všechno za peníze koupím, jenom ne život…“
„Progresivní zdanění příjmů fyzických osob je nezbytné pro nápravu změn schválených ANO a ODS v roce 2020. Kvůli nim největší daňové břemeno padá na lidi ze střední třídy, zatímco ti bohatí budou mít více peněz. Uděláme to tak, aby se daně nezvedly nikomu do trojnásobku průměrné mzdy,“ slibuje sociální demokracie.
Česká republika si vysloužila neblahé pojmenování montovna Evropy, tato informace je všeobecně známá. Pravdou taktéž je, že ve srovnání se zbytkem Evropy na české nekvalifikované dělníky dopadá daňové břemeno velmi výrazně. Ovšem po zrušení superhrubé mzdy lze kalkulačkou na webové stránce ministerstva financí vypočítat, že osoby s nižšími příjmy mají v procentuálním vyjádření lepší výsledek než dříve. Je tedy nepochopitelné, proč ČSSD konkrétní podobu zrušení superhrubé mzdy odmítá.
Závod v populismu
„Snížíme DPH u základních potravin (pečivo, zelenina, ovoce, maso, ryby atd.) na nejnižší sazbu,“ uvádějí sociální demokraté.
Populistické boje o voliče s nižším vzděláním či seniory. Přesně taková situace probíhá mezi hnutími ANO, SPD a stranou sociálních demokratů. Tento bod bohužel nelze nazvat konstruktivním řešením chudoby. Cena potravin neroste kvůli „vysoké“ dani, nýbrž z důvodu inflace, která je způsobená především růstem peněžní zásoby. Tuto expanzivní politiku zvolila Česká národní banka proto, aby stimulovala ekonomiku a omezila dopady pandemie. Mezi negativní důsledky tohoto přístupu však patří právě inflace.
Zabráníme spekulacím s nemovitostmi
ČSSD slibuje: „Zachováme nízké daně z nemovitosti pro 1. až 3. nemovitost na fyzickou osobu. Zavedeme takové daně, které budou bránit spekulacím s byty a jejich nedostatečnému využití skrze zdanění 4. a další nemovitosti.“
Zdanění spekulací s nemovitostmi nebude mít vliv na velké developery, ale rozhodně by mohlo udělat čáru přes rozpočet jednotlivcům, kteří pár nemovitostí vlastní. Tento návrh je reálný pro implementaci do zákona o dani z nemovitých věcí, avšak efekt nebude takový, jaký si ČSSD představuje.
Poslední výkřik do tmy
Strana pod vedením nynějšího ministra vnitra Jana Hamáčka strádá. Předvolební průzkumy předpovídají neúspěch a daňové návrhy sociální demokracie tomu nepomůžou. Bankovní daň či zvýšení daně ze 4. a další nemovitosti bude pro ČSSD velmi náročné prosadit, jelikož nelze očekávat vysokou podporu ostatních stran. Program sociálních demokratů působí jako poslední výkřik do tmy, který pravděpodobně po říjnových volbách utichne.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.