Daňové ráje a skořápkové firmy mají zásadní význam pro vůdce autoritářských režimů, jako je Vladimir Putin. Tyto firmy nyní mimo jiné financují ruskou armádu, která napadla sousední Ukrajinu. V rozhovoru, který zveřejnil německý magazín Der Spiegel nebo server Investigace.cz, to řekl anonym, jenž tvrdí, že stojí za zveřejněním takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).
„Putin je pro USA mnohem větší hrozbou, než byl Hitler, a skořápkové firmy jsou jeho nejlepším přítelem. Když potom Putinovy rakety zasahují nákupní centra na Ukrajině, jsou tyto firmy financující ruskou armádu zodpovědné za vraždění nevinných civilistů,“ řekl muž, který se kvůli zachování anonymity nazývá John Doe.
„Myslím, že západní svět už dlouho považuje Vladimira Putina za problém, který lze kontrolovat ekonomickými pobídkami. Je ovšem zřejmé, že to nefunguje,“ uvedl John Doe. Zastavit offshorové praktiky by podle něj vyžadovalo skutečně velké úsilí, ke kterému sice už existuje výpočetní kapacita, ale chybí politická vůle.
Doe v rozhovoru říká, že s odhalením své identity zřejmě bude muset počkat, až bude na smrtelné posteli. „Panama Papers zahrnují hodně různých nadnárodních zločineckých organizací, z nichž některé jsou napojené na vlády. Proto je těžké si představit, že by někdy mohlo být skutečně bezpečné mou identitu odhalit,“ uvedl. Počítá prý také s rizikem, že by se mu mohlo chtít pomstít Rusko, které mu to dalo různými způsoby najevo.
V souvislosti s výhrůžkami připomněl dva novináře, kteří byli kvůli své investigativní práci zavražděni – Slováka Jána Kuciaka a Malťanku Daphne Caruanovou Galiziovou. „Jejich smrt mě hluboce zasáhla a vyzývám Evropskou unii, aby pro Daphne, Jána a jejich rodiny zjednala spravedlnost,“ uvedl Doe.
Anonymní zdroj přesto připouští, že byl v pokušení v posledních šesti letech promluvit k veřejnosti. Zvažoval prý ale několik věcí, jako je osobní bezpečnost nebo to, aby jeho „slova měla smysl a neztratila se před dalším tweetem Donalda Trumpa“.
Anonym se nakonec rozhodl poskytnout rozhovor, protože se bojí, že ve společnosti je nestabilita v podobě vzestupu „fašismu a autoritářství po celém světě, od Číny přes Rusko a Brazílii až po Filipíny, ale v současnosti hlavně ve Spojených státech amerických“, které přestaly fungovat jako jakási vyrovnávací síla proti těm „nejhorším režimům“.
Doe rozhovor poskytl novinářům z magazínu Der Spiegel Bastianu Obermayerovi a Frederiku Obermaierovi, které před sedmi lety kontaktoval a následně jim předal takzvané Panamské dokumenty.
Kauza Panamské dokumenty (Panama Papers) vypukla 3. dubna 2016, když několik předních světových médií pod záštitou Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) začalo zveřejňovat dokumenty panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům se co nejefektivněji vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Dokumenty se týkají 214 000 subjektů z 200 zemí světa, celkem se jednalo o 2,6 terabytu dat neboli více než 11,5 milionu listin.
Po odhalení skandálu rezignovali někteří politici, například islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson či španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.