Ústavní soud částečně vyhověl stížnosti opozice a zrušil některé části zákona o EET. Pětice ústavních soudců přitom ve svém odlišném stanovisku označila tento systém za protiústavní, zrušila by jej úplně a bez náhrady. Premiér Babiš chce svou první velkou blamáž napravit, ale není jisté, zda k tomu dostane hlasy.
Předseda hnutí ANO dostal po několika dnech premiérování nepříjemný políček od Ústavního soudu. Ten sice jako celek neshledal jeho vlajkovou loď, zákon o elektronické evidenci tržeb, za protiústavní, ale vytkl mu zásadní legislativní chyby, způsob jeho projednávání ve sněmovně a rozpory v ochraně osobních dat.
Daňový džihád narazil
Systém EET se podle Ústavního soudu už definitivně nemá vztahovat na bezhotovostní platby včetně plateb kartou a z účtenek mají zmizet rodná čísla podnikatelů. Především byl pozastaven rozjezd třetí a čtvrté vlny EET v březnu a červnu příštího roku, dokud zákon přesně nestanoví, koho se má týkat. Ústavní soud považuje za nepřijatelnou praxi, kdy o různých výjimkách může rozhodovat vláda, nikoli zákonodárný sbor.
[ctete postid=“171858″ title=“Finanční správa prohrála soud, přesto nezákonně pokračovala v exekuci firmy“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Janeček-Martin-385×230.jpeg“ excerpt=“Do čela ministerstva financí míří Alena Schillerová, dosud náměstkyně pro daně a cla, “ permalink=“http://forum24.cz/financni-sprava-prohrala-soud-presto-nezakonne-pokracovala-v-exekuci-firmy/“]171858[/ctete]
Jedná se o první velkou prohru daňového džihádu Andreje Babiše a jeho nástupkyně na postu ministra financí Aleny Schillerové, která měla výběr daní na starosti. Stát, reprezentovaný vládní většinou, si uzurpoval příliš velké pravomoci, a nyní narazil.
V ještě nebezpečnější formě se tato jakobínská strategie „nových pořádků“ projevila u nadbytečného používání zajišťovacích příkazů finanční správou, což vedlo k nezákonné likvidaci desítek či stovek firem. Dnes finanční správa couvá, státu ovšem hrozí miliardové škody ze soudních pří o náhradu škody.
Pět ústavních soudců příslušného senátu (Vojtěch Šimíček, Jaromír Jirsa, Tomáš Lichovník, Kateřina Šimáčková a David Uhlíř) šlo ve svém odlišném stanovisku, které je součástí zdůvodnění nálezu Ústavního soudu, ještě dál a přistoupilo na názory stěžovatelů z řad opoziční ODS a TOP 09. Zastávají názor, že EET by měla být jako protiústavní zrušena úplně a bez náhrady. Jak mimo jiné argumentují?
Být živnostníkem není jednoduché
„Být živnostníkem není vůbec jednoduché. Chce to kus osobní odvahy a hodně trpělivosti, protože povinností spojených s podnikáním je obrovské množství napříč celým právním řádem. Stát by proto měl vždy dobře vážit zavedení každé nové povinnosti, která podnikatelům ztěžuje jejich činnost. Při tomto zavádění by měl zákonodárce velmi bedlivě hodnotit, zda tato další povinnost je skutečně nezbytná a zda nepřiměřeně nezhoršuje podnikatelské prostředí,“ píšou soudci v úvodu svého stanoviska.
„Máme totiž za to, že ne vždy je daňová disciplína tou největší hodnotou (legitimním cílem). Někdy by zájem na ní měl poněkud ustoupit tomu, aby byla zachována silná vrstva aktivních, tvořivých, sebevědomých a odvážných lidí, kteří v podnikání riskují svou existenci, místo aby se nechali zaměstnat. A těmto lidem, především těm drobnějším mezi nimi, tedy lidem s obratem (což není totéž co zisk) např. v jednotkách milionů korun ročně, by stát měl administrativu spojenou s podnikáním co nejvíc ulehčit, a to i za cenu menšího daňového výnosu (který je zde tak jako tak marginální). Ekonomika totiž bude robustní a přežije těžké časy lépe právě tehdy, bude-li v ní dostatečná diverzita a soběstačná, na pomoci ze společného nezávislá podnikatelská vrstva zůstane i v ,okrajových‘ oblastech (hospody a jiné provozovny v malých obcích, malí samostatní živnostníci, podnikající důchodci, studenti atd.). Pro řadu právě těchto lidí je však EET tou příslovečnou ,poslední kapkou‘, která je vyžene z podnikání, případně je nažene do ,šedé ekonomiky‘, což uvolní cestu jejich velkým konkurentům směrem ke korporativnímu, velkopodnikatelskému a dotačnímu státu. Vzniká tak malá hyperbohatá elita, a dále pak jen hůře či lépe placení zaměstnanci. Můžeme se tak dostat do rozporu s materiální podstatou demokracie – ta je totiž možná jen ve společnosti tvořené z podstatné části vrstvou skutečně svobodných, nezávislých lidí,“ pokračuje stanovisko.
Nikdo daně neplatí?
Pětice soudců dále vytkla ministerstvu financí, že postupovalo příliš mechanicky. „Před zavedením EET měl proto stát poctivě a velmi důkladně zkoumat, zda již byly vyčerpány všechny méně invazivní a obtěžující možnosti, které má k dispozici ke kontrole správného a spravedlivého výběru daní. Nic takového se však v daném případě nestalo, byť zavedení EET nesporně představuje další administrativní i finanční zatížení činnosti podnikatelů. Ustrnout na pouhém konstatování, že zavedení EET velmi pravděpodobně povede ke zvýšení výběru daní, a proto obstojí i z ústavněprávního hlediska, je totiž velmi nebezpečné a zneužitelné.“
Stanovisko se vyjádřilo i k původní filozofii Andreje Babiše. „Zavedení EET pod veřejně prezentovaným (byť empiricky zcela nepodloženým!) politickým dojmem, že nikdo daně neplatí, a je proto namístě zpřísnění jejich výběru, totiž považujeme za podobně nerozumné a ve svých důsledcích nespravedlivé, jako ponechání celé třídy po škole jen proto, že v hodině vyrušoval jediný žák. Bohužel tato vstupní úvaha je základní filozofií napadeného zákona a není řešitelná odstraněním pouze několika jeho nejkřiklavějších zásahů do soukromí a svobody podnikání.“
Zrušit EET!
Přestože nakonec převážilo „měkčí“ rozhodnutí ústavního soudu, nebudou to s ním mít Andrej Babiš a Alena Schillerová jednoduché. Menšinová vláda nemá ve sněmovně vyjednanou podporu a zatím nikdo není vázán oficiálními politickými dohodami. To se může projevit v kritických situacích, jaká nastala po zveřejnění nálezu ústavního soudu k EET.
[ctete postid=“172125″ title=“Vláda Agrofertu nastupuje. Kde všude bude ve střetu zájmů?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Vláda-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše, která se stává “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-agrofertu-nastupuje-kde-vsude-bude-ve-stretu-zajmu/“]172125[/ctete]
První testy mezi poslaneckými kluby naznačují, že menšinová vláda hnutí ANO nebude mít pro potřebné legislativní změny potřebnou většinu 101 hlasů. Ta je ovšem nutná k rozjezdu třetí a čtvrté vlny týkající se stovek tisíc podnikatelů (řemesla, služby…), právníků, lékařů aj. Podporu zatím připouštějí pouze komunisté. Ostatní kluby, včetně Babišova parlamentního spojence Tomia Okamury, deklarují, že úpravy zákona umožňující start dalších vln EET nepodpoří.
Babišovi do karet nehrají ani čerstvé propočty, podle kterých výběr DPH u oborů používajících EET rostl třikrát pomaleji než u ostatních oborů. Navzdory vládní propagandě, jak je zavedení EET úspěšné. Nereálné báchorky, že vlivem zavedení v Evropě ojedinělého systému on-line pokladen stát vybere o 18 miliard korun ročně navíc, berou za své.
Pokud menšinová vláda nesežene potřebnou většinu pro úpravu zákona, znamenalo by to totální fiasko daňového džihádu. Potom se ovšem nabízí oprávněná výhrada, že zákon, který zásadním způsobem narušuje rovnost podnikání, nemá právo na existenci, a měl by být bez náhrady zrušen.