Andrej Babiš se pokouší vysvětlit své osobní příjmy, které by mu umožnily legální nákup korunových dluhopisů a tím i následné snížení odvedených daní. Jenže do vysvětlování svých příjmů se neustále zamotává.
Redakce deníku FORUM 24 se proto obrátila na daňového experta, aby objasnil, co z Babišových vlastních údajů a také ze zjištěných faktů vyplývá ohledně jeho příjmů a placení daní.
Daňový expert nám odpověděl, a navíc uvedl, že Babišův problém s prostředky na nákup korunových dluhopisů je mnohem závažnější, protože vrhá světlo i na to, jak podivně se během let vyvíjely jeho vlastnické poměry.
Zde je text, který nám daňový expert poslal. Pro současnou atmosféru v zemi je příznačné, že nás požádal, aby v článku nebylo uvedeno jeho jméno. Redakce jeho jméno zná a pro vlastní analýzu Babišových finančních poměrů není podstatné.
Co nám Babiš zatím sám sdělil
Příští týden nám nepochybně nabídne „auditované“ potvrzení výše všech svých příjmů od počátku devadesátých let. Jenže ať počítáme, jak počítáme, tak z toho, co sám sděluje veřejnosti stále jasněji vyplývá, že Babiš obcházel placení daní z příjmů i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Protože jinak se prostě nedopočítáme.
Andrej Babiš nám své příjmy dosud vysvětloval takto:
„Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici,“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“
Babišovy daně byly podivně nízké
Podle svých slov si v letech 1993 až 2015 vydělal 1,526 miliardy zdaněných plus 668 milionů korun nezdanitelných. K dispozici měl tedy 2,194 miliardy korun legálních čistých příjmů. Po odečtení dluhopisů za 1,482 miliardy korun mu tedy dle jeho vlastních účtů zbývá na živobytí 712 milionů korun.
Jenže on sám pro Echo i Český rozhlas ale shodně tvrdí, že to bylo 1 049 498 231 korun.
Z výše uvedeného vyplývá, že složená daňová kvóta Andreje Babiše za předmětné období byla 18,7 %, z čehož odvedl na pojistném pouhá 1,5 %! Jenže daň z příjmů fyzických osob činila do roku 1999 plných 40 % nad 1,1 mil. Kč. V letech 2000–2007 to bylo 32 % nad 331 000 Kč. Pouze až v letech 2008–2013 byla 15 %. Takže Andrej Babiš platil – podle svého vlastního vyjádření – opravdu divné daně.
Sociální a zdravotní pojištění tehdy činilo 13,5 % a po roce 2008 byly zavedeny stropy kolem 1 mil. korun. I kdyby si Andrej Babiš vyplatil v uváděných letech 2008–2013 drtivou většinu svých zdanitelných příjmů, bylo by to minimálně „obcházení“ zákona.
Shrnuto a podtrženo: Andrej Babiš obcházel placení daní z příjmů i odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Kde vzal Babiš na nákup akcií Agrofertu?
Nyní tu máme ale ještě mnohem vážnější téma, o němž se dosud nemluví: Jak totiž při těchto příjmech, které sám uvádí a které přitom tak podivně nesedí s tehdejší úpravou daní, vlastně přišel Andrej Babiš ke stoprocentnímu vlastnictví Agrofertu? V roce 2000 totiž vlastnil pouze 35 procent společnosti. Jak získal zbylé podíly? Z jeho vlastního vysvětlování však plyne, že na to neměl.
Podívejme se na to:
Z výše uvedených Babišových údajů plyne, že měl k dispozici „volných“ 712 milionu korun.
Ve výroční zprávě Agrofertu za rok 2000 je přitom uvedena následující akcionářská struktura:
O.F.I. 50 %
Agroter 10 % (s. r. o. AB)
Andrej Babiš 35 %
Ameropa 5 %,
Takže shrnuto: Andrej Babiš tehdy nebyl většinovým vlastníkem Agrofertu. Nyní je.
Jednoduchou oceňovací metodou (čtyřnásobek ročního zisku před zdaněním minus úročený dluh plus hotovost) z téže výroční zprávy vypočteme, že 55procentní podíl, který Andrej Babiš musel následně nabýt, aby se stal 100procentním vlastníkem, měl hodnotu zhruba 4,66 mld. korun.
Kde na to vzal? Kdy nám na to Andrej Babiš odpoví?