Podivná žádost, s níž loni udeřila čínská ambasáda na dánskou zoo, ukazuje, jakých nepříjemností je Česko ušetřené díky tomu, že oproti dohodě Peking Praze nepůjčil jedinou pandu. Jakmile totiž Dánové umístili medvědy do jejich speciálního výběhu, Číňané je nutili ke změně podoby tam vystavené mapy. Nelíbilo se jim, že standardně vyznačovala Tchaj-wan jako nezávislý stát.
O případu diplomatických tlaků na dánskou zoo informovala převážně jen místní média, zatímco ta zahraniční věci nevěnovala pozornost. Pro Česko by však informace o dalším z případů, kdy si dálněvýchodní komunistická diktatura pomocí svých atraktivních medvědů vynucuje ústupky vůči své propagandě, bylo užitečným varováním. Praha by díky němu mohla lépe zvážit, zda je skutečně dobrý nápad si beztak drahou zápůjčku zvířat s Čínou vůbec domlouvat.
Dánové postavili dvěma pandám v kodaňské zoo pavilon ve tvaru tradičního čínského symbolu jin a jang na míru za 160 milionů dánských korun (bezmála 550 milionů Kč). Jakmile do nich nově přivezená zvířata loni v srpnu umístili, začal si čínský aparát nad rámec smlouvy klást další podmínku. Čínským komunistům vadila mapa, která byla v pavilonu se samcem Sing Er a samicí Mao Sun umístěná. Jak už bylo řečeno v úvodu, potíž byla ve standardním vyobrazení Tchaj-wanu jako nezávislého státu.
Pohled na pandu připomíná, že medvěd za své zpolitizování rozhodně nemůže.
Čína již uzavřenou dohodu s Prahou porušila, když městské zastupitelstvo požádalo o vypuštění nestandardního politizujícího článku ze smlouvy o partnerství české metropole se Šanghají. Čína to odmítla a po čase partnerství kompletně zrušila. Pražské zastupitelstvo poté uzavřelo partnerství s tchajwanskou metropolí Tchajpej a namísto draze pronajaté pandy pro pražskou zoo získá darem vzácného ohroženého savce luskouna.