Pokud by se podle výše darů, které od firem v posledním roce dostaly jednotlivé politické strany, dal odhadovat výsledek voleb, mohli bychom očekávat koalici ANO, ODS, STAN a – překvapivě – Strany práv občanů.
Realita bude sice jiná. V kontrastu ke svým volebním neúspěchům i nevalným preferencím však přesto SPO, strana spojená s prezidentem Milošem Zemanem, patří mezi nejštědřeji obdarovávaná uskupení.
V letech 2012–2016 jí finanční příspěvek poukázalo hned 121 firem. Řada z nich má významnou část svého byznysu spojenou s působením v Rusku a v Číně – Sigma Group, Dako-cz nebo Ray Service.
Poslední jmenovaná dala „Zemanovcům“ od roku 2012 celkem 6,6 milionu korun. Štědrá je i firma Carolas s předmětem podnikání pekařství, cukrářství. Ta dala vloni SPO 1,5 milionu korun. Směnárna Cash Point poslal mezi lety 2012 – 2016 celkem tři miliony.
Obchod s vojenským materiálem
Ray Service se na webu prezentuje hlavně jako výrobce kabelových svazků a elektronických zařízení. V předmětu podnikání má však i „provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem“.
Zajímavá je i firma Dako-cz. Ta v letech 2013 a 2014 poslala v součtu 3,5 milionu korun. Jako člen představenstva v ní figuruje Alexandr Beljajev, potomek carského důstojníka, přítel Roberta Fica, muž, který se zná se s Vladimirem Putinem, začínal podnikat s Andrejem Babišem a ovládl strojírenství na Slovensku. Beljajev je známý jako spojka střední Evropy s Ruskem.
Firma má v popisu činnosti mimo jiné „vývoj, výroba, opravy, úpravy, přeprava, nákup, prodej, půjčování, uschovávání, znehodnocování a ničení zbraní“.
Jak jako první upozornil týdeník Ekonom, mezi dárci SPO je s 200 tisíci korun i firma Liglass Trading, která hrála hlavní roli v nedávné kyrgyzské kauze hydroelektráren a již osobním dopisem podpořil hradní kancléř Vratislav Mynář.
U některých dalších sponzorů se vlastnictví firmy nedá dohledat, protože spadají pod anonymní struktury sídlící mimo jiné na Kypru.
Za letošní rok, a s končícím mandátem prezidenta Zemana, se zatím veškeré dary pro SPO jen těsně přehouply přes milion korun.
Faktickým vítězem v popularitě mezi firmami – vyjádřeno penězi – je jednoznačně hnutí ANO. To dostalo vloni přes 17 milionů korun v součtu od 253 firem. Zdaleka ne všechny patří do holdingu Agrofert (Kostelecké uzeniny, Deza a řada dalších) – mezi dárci figuruje například velkoobchod nápojů Elko, inženýrská společnost Noen, Brano Group nebo Kofola a Eltodo.
Mezi donory Babišova hnutí je i developerská společnost Passerinvest miliardáře Radima Passera – ta vyniká tím, že v posledních pěti letech finančně podpořila široké spektrum stran. Vedle ANO též KDU-ČSL, ČSSD, TOP 09 a STAN.
V roce 2017 však finanční přízní poctila 500 tisíci jen ANO 2011 vládnoucí Praze.
Štědrost firem k politickým stranám
Na tabulce je mimo jiné patrný propad obliby ODS. V době, kdy byla v roce 2012 ještě vládní stranou, poslaly jí nejrůznější firmy v součtu přes 32 milionů korun. Vloni nedostala ani třetinu této sumy.
Podobný propad přízně zaznamenala i ČSSD. Vysoké příjmy u STAN zkresluje převod peněz, jež v rámci přerozdělení státního příspěvku za mandáty posílala „Starostům“ TOP 09.
Na pár kliknutí
Pátrání mezi firemními dárci nyní výrazně usnadňují hned dva projekty. Nový je Dotační parazit – za ním stojí nezisková organizace Centrum of Excelence for Good Governance a auditor a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.
Webová aplikace nabízí snadné vyhledávání mezi příjemci i poskytovateli dotací z veřejných rozpočtů i ověření toho, zda příjemci dotací poté poskytují finanční dary politikům či stranám.
„Náklady na vytvoření aplikace vyšly na 140 tisíc korun bez DPH. Obsahuje data od roku 1998 dodnes, a to od všech státních úřadů, jež dotace poskytují. Zatím tam chybějí dotace obcí a krajů,“ shrnuje Wagenknecht.
Druhým projektem jsou Politické finance, které již v roce 2014 spustilo Centrum aplikované ekonomie, respektive datový expert Jiří Skuhrovec.
Vyšlo na webu HlídacíPes.org.