Očkovací kampaň je v plném proudu a data ministerstva zdravotnictví ukazují, že očkování funguje. Tempo ústupu pozitivních v naočkovaných rizikových skupinách odpovídá rychlosti očkování první dávkou a nakažených po očkování je jen zlomek – a to se jedná o případy lidí, kteří se nakazili pravděpodobně před vakcinací nebo těsně po ní.
1 798 220 plně očkovaných osob. Česko v tempu očkování o něco zrychlilo, byť se v porovnání se sousedními státy a zeměmi Evropské unie stále drží pod průměrem. Zatímco plně vakcinovaných je v nejrychlejší ze sousedních zemí – v Polsku – 22,11 % celkové populace, Česko má jen 16,79 % proočkovaných oběma dávkami.
Jenže samotné očkování – jak je účinné? I na tuto otázku odpovídají data podložená Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Počty nakažených ubývají, to vidíme na každodenních statistikách. Za pondělní den se nakazilo 386 lidí, což v porovnání s minulým pondělím dělá rozdíl o rovných 126 lidí. Už jenom to je významné, protože ani masivní rozvolnění, včetně otevření vnitřních prostor restaurací, tato čísla nijak nepoškodilo. Ubývají také zesnulí na covid – za uplynulý týden zemřelo 35 lidí.
Zdravotníci
Očkování zjevně funguje a pojďme si to ukázat na zcela konkrétních datech. Nejdříve začneme zdravotníky. Lékaři, sestřičky a další pracovníci směli na své očkování v rámci tehdejší vakcinačního plánu 25. ledna 2021. Vláda tehdy pro průtazích vyhověla požadavku České lékařské komory, aby byli mezi prioritní pacienti přibráni všichni zdravotníci, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty. Celá „první linie“.
Museli ošetřovat jiné nemocné s covidem, není tak divu, že pro český zdravotní systém se jednalo o velkou zatěžkávací zkoušku. Nemocnice byly extrémně vytížené. Zatímco 18. ledna 2021 se za jeden den nakazilo 79 lékařů, 191 sester a 194 ostatních zdravotníků, o čtyři měsíce později – tedy 18. května 2021 – se nakazili už jen 2 lékaři, 3 sestry a 6 dalších pracovníků. Nakažlivost nemoci se v jejich skupině snížila hned několikanásobně. Podle dat ÚZIS se nechalo naočkovat 80 % lékařů a 70 % sester.
Senioři
Pozorovatelné změny jsou i u starších lidí a seniorů, tedy u jedné z nejrizikovějších skupin obyvatel. Jejich proočkovanost byla prioritou a relativně se podařila. Starší osmdesáti let mají již druhou dávku v 63 procentech celkového počtu seniorů. A právě protože jde o skupinu, která má o očkování zájem, přineslo to své ovoce.
Ve skupině 65+ bylo ještě k letošnímu 2. březnu 2399 nově diagnostikovaných. První a druhé dávky vakcín zapůsobily a poslední květnový den jich bylo ve zmiňované skupině už jen 25.
Zajímavé je i srovnání s další věkovou strukturu obyvatel, tentokrát ve věku 45–60 let. Jak uvedla datová platforma Visualito, rychlost ústupu pozitivních v tomto věkovém rozmezí odpovídá rychlosti očkování první dávkou.
Rychlost ústupu pozitivních ve skupině 45-60 let odpovídá rychlosti očkování první dávkou se zpožděním 3 týdny pic.twitter.com/Inx7NEe7Pr
— Visualito (@Visualit0) June 5, 2021
Nakažení po očkování v Česku existují, je jich ale malé množství
Vakcína má člověka bránit zejména před těžkým průběhem onemocnění. Zároveň však ve většině případů významně snižuje i riziko samotné nákazy. V Česku existuje pouze zlomek naočkovaných lidí, kteří by se nakazili koronavirem. Po první dávce se to podle informací ÚZIS týká zhruba 0,9 % případů, po druhé dávce pak 0,3 %.
Od podání vakcíny do pozitivity uběhne průměrně 15 dní po první dávce, 26 dní po druhé. Běžně se však imunitní odpověď organismu na očkování dostavuje až 14. den po aplikaci druhé dávky. Počítat se musí také s dobou zpoždění, než se projeví samotné onemocnění. Podle odborníků tak velmi pravděpodobně tyto případy odpovídají situacím, kdy se daný jedinec nakazil již před podáním vakcíny, nebo krátce po aplikaci, než začala působit.
Podstatně menší vzorek je nakažených s těžkým průběhem. Jedná se jen o 0,02 % lidí z celkově proočkovaných lidí dvěma dávkami, a to o jedince s nejrůznějšími chorobami a v pokročilém věku.