Ještě v létě se popírači covidu dožadovali dat, že má tato nemoc na svědomí více mrtvých než třeba chřipka. Na podzim už se jich dočkali. Na popírání to nemělo velký vliv, protože se pozornost popíračů upřela na jiná témata, třeba zda fungují opatření, jestli má smysl se očkovat a podobně. Pokud ale někdo neměl předem připravený názor a netrvá na něm, může si už udělat celkem jasný obrázek.
Protože data o tom, kdo zemřel na covid-19/s covidem nebudou přesná, dá se skutečný počet rekonstruovat podle toho, kolik lidí v konkrétní zemi zemřelo nad běžný několikaletý průměr. Pokud počty zjištěných nakažených a počty „navíc“ zemřelých korelují a nemáme jinou další zjevnou příčinu, bude mezi nemocí a úmrtími zřejmě příčinný vztah. Dá se pochopitelně hovořit i o obětech, které jsou následkem doprovodných faktorů, třeba stres a odkládaná nebo zanedbaná lékařská péče, ale to by se projevilo až v delším časovém odstupu.
Server iRozhlas.cz přinesl zprávu o článku, ve kterém izraelský ekonom Ariel Karlinsky „shromáždil z oficiálních zdrojů nejnovější data o nadměrné úmrtnosti v 81 zemích včetně České republiky“. Dočteme se tam: „Jejich analýza ukázala, že v nejhůře postižených zemích, jako jsou Peru, Mexiko, Ekvádor nebo Kazachstán, se celková úmrtnost v roce 2020 zvýšila o polovinu (v případě Peru dokonce skoro na dvojnásobek). ‚Jihoamerické státy mají podstatně mladší populaci než Evropa či Severní Amerika (…), proto v nich byl relativní nárůst úmrtnosti mnohem vyšší, což zároveň značí vyšší výskyt onemocnění covid-19,‘ vysvětluje Karlinsky.“
V Česku podle podle těchto dat zemřelo v roce 2020 o 20 tisíc lidí více, to je o 18 procent, než je průměr za předchozích pět let.
„Mezi evropskými státy jde o nejhorší výsledek po Polsku (+21 %), Španělsku a Slovinsku (po zaokrouhlení shodně +20 %). Méně než v Česku se počet úmrtí zvýšil například v Belgii, Bulharsku, Rusku či v Británii. V sousedním Německu napočítali o 7 % zemřelých více, než je obvyklé, na Slovensku o 10 procent a v Rakousku o 12. V některých státech, například v Řecku nebo v Austrálii, se počet zemřelých oproti předchozím rokům mírně snížil – podle ekonoma Karlinského je to pravděpodobně způsobeno kombinací nižší úrovně nákazy a restrikcí, kvůli nimž ubylo například dopravních nehod.“
Tato zjištění ukazují, že některé země ujišťovaly své obyvatele i svět, že jsou na tom docela dobře, a pak se ukázalo, že realita je úplně jiná. Jak jsme tu již psali, realitě například loni neodpovídala oficiální ruská čísla. Psal o tom 28. prosince server Theguardian.com: „Rusko v pondělí 28. prosince uvedlo, že počet obětí koronaviru byl více než třikrát vyšší, než se dříve udávalo, což z něj činí zemi s třetím největším počtem obětí na životech. Ruský prezident Vladimir Putin se přitom několik měsíců chlubil nízkou úmrtností na virus v jeho zemi a začátkem prosince prohlásil, že při zvládání pandemie odvedlo Rusko lepší práci než západní země.“
Od počátku pandemie však někteří ruští experti tvrdí, že vláda čísla o nákaze v zemi snižuje. Na konci prosince tedy ruští představitelé připustili, že je to pravda. Statistická agentura Rosstat uvedla, že počet úmrtí ze všech příčin zaznamenaných mezi lednem a listopadem vzrostl o 229 700 ve srovnání s předchozím rokem.
„Více než 81 procent tohoto nárůstu úmrtnosti v tomto období má na svědomí covid,“ řekla místopředsedkyně vlády Taťána Golikovová, což znamená, že na covid-19 zemřelo více než 186 000 Rusů.
Ruští zdravotníci od začátku pandemie registrovali více než tři miliony nakažených, což znamená, že počet případů v zemi je čtvrtý nejvyšší na světě. Hlásili však jen 55 265 úmrtí – což je mnohem nižší úmrtnost než v jiných těžce zasažených zemích. Alexej Rakša, demograf, který v červenci 2020 opustil Rosstat, řekl agentuře AFP, že ruské ministerstvo zdravotnictví čísla o koronaviru falšuje. Nové údaje Rosstatu z konce prosince tak ukázaly, že Rusko v té době mělo třetí nejvyšší počet obětí na životech kvůli nemoci covid-19 na světě, a to za USA s 333 140 a Brazílií se 191 139 oběťmi.
Ještě pozoruhodnější jsou údaje z Číny, nejlidnatější země světa s 1,4 miliardy obyvatel, kde podle oficiálních čísel koronavirus zřejmě vyhynul už loni v dubnu a nikdo na něj neumírá. Můžeme samozřejmě věřit teoriím, že je to výsledek přísného trasování a izolování nakažených. Můžeme jistě věřit úplně všemu, když budeme chtít. Izolovat a trasovat čínský režim umí nepochybně skvěle, ale především lidi. Že by i koronavirus uposlechl nařízení ÚV KS Číny?
V každém případě světová data ukazují, že pohádky o koronaviru jako pouhé „chřipečce“ prostě u myslících lidí neobstojí.