Tvorba Davida Černého se stala součástí pražského veřejného prostoru jednadvacátého století a je natolik výrazná, že ji nelze ignorovat. Kafkova mechanická busta v centru Prahy se pere o pozornost turistů s Tančícím domem, klikající autobus si koupil za devět milionů Andrej Babiš. Zatím posledním plodem jeho vytrvalého úsilí o to, aby jeho plastiky byly co možná nejviditelnější, je socha nahé ženy podpírající právě dokončovanou budovu v pražské čtvrti Karlín.
Vznikla na dohled od Invalidovny, kterou navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer v osmnáctém století v barokním slohu a jež v roce 2017 získala status národní kulturní památky. Dům samotný, navržený architekty Davidem Wittaskem a Jiřím Řezákem, připomíná svou kompozicí podlouhlou, poněkud klopotně složenou kostičkovou stavebnici. Dostal případné jméno Fragment. Ještě není zkolaudován, a už se o něm hovoří, avšak pohříchu více než o samotné architektuře se vedou diskuse o Černého figuře a s ní formálně spojených částech ruky či nohy, jež jsou do stavby zapojeny. Těžko soudit, má-li to vyvolat asociace na barokní budovu, kde přebývali váleční veteráni, kteří přišli během bojů o končetiny: jedním z nich byl fotograf Josef Sudek, v první světové mu byla po výbuchu granátu amputována pravačka a v Invalidovně se naučil fotit. Pokud by to autoři mysleli vážně, bylo by to smutné, avšak jiný „vnější kontext“, jenž by se mohl v architektuře částečně zohlednit, jak bývá zvykem, aby souzněl s místem, patrný není. Socha vypadá nepatřičně, jako přerostlý kýč.
Když se hovoří o veřejném prostoru, tak se neberou v úvahu jen plochy určené k všeobecnému prospěchu, ale také fasády staveb, které jsou „na očích“. Nejčerstvější počin Davida Černého dosahuje výšky 20 metrů.
Vyjít s každým, kdo má moc
Ať je to jakkoli, jedná se o promyšlenou strategii. David Černý se stal miláčkem developerů (v Karlíně jej najala společnost Trigema), kteří chtějí nějakým způsobem ospravedlnit své komerční projekty zhusta měnící zažitou podobu metropole. Jsou přesvědčeni, že když svoje akce doplní výtvarným dílem, tak se jim od komunity, do které vstupují, dostane většího pochopení. Mohou se tvářit jako štědří mecenáši usilující…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.