Umělec David Černý obvinil Českou televizi, že zcenzurovala vysílání dokumentu GEN o Davidu Kollerovi, který natáčel. Televize to odmítla s tím, že o podobě pořadu rozhoduje režisér Fero Fenič – a ten deníku FORUM 24 potvrdil, že zcenzurováno nebylo nic, že pouze podoba dokumentu nebyla natolik profesionální, aby ji mohl vysílat.
[ctete]116168[/ctete]
„Tak to je hustý! Česká televize (teda nějakej jejich cenzor) mně právě zakázala odvysílat GEN o Davidovi Kollerovi. Protože se nepěkně vyjádřil o svini z Hradu a jeho předchůdci… že by ČT už ovládal Ovečkin?“ napsal Černý na Facebook a vyvolal tím bouřlivé reakce. Jedním z těch, kdo podobnou věc jednoznačně odmítal, byl ředitel programu Milan Fridrich. Deník FORUM 24 proto nejprve oslovil přímo Českou televizi – a mluvčí Alžběta Plívová nás odkázala přímo na Feniče.
Černý podle něj nepochopil, že existuje pozice dramaturga, který se zpracováním pomáhá, aby bylo dostatečně profesionální. On sám se rozhodl pro natáčení oslovit různé osobnosti včetně Černého, ten však dle jeho slov odmítl dát natočenému materiálu vhodnou formu. „Protože šlo jen o soukromý pokus, a ne o výrobu ČT (ta s tímto záměrem zatím neměla a nemá nic společného), tak jsme s dramaturgem rezignovali na další dohadovaní s Davidem a nechali jsme tento nápad na jeho režii být,“ napsal deníku FORUM 24 Fenič.
Domluva podl něj byla taková, že Černý nejprve něco natočí vlastní kamerou, a poté se rozhodne, co dál. „Ukázalo se, že to profesionální měřítka nemá, a protože on je sólista a není zvyklý respektovat jiný názor, nemá smysl s tím dál tratit čas. Proto jeho reakci nerozumím, ani snaze dělat z toho kauzu, která ovšem kauzou nemůže být, když šlo jen o kamarádskou domluvu. Asi má špatný den nebo to neuneslo jeho ego,“ uvádí Fenič.
Na facebookovém profilu Černého uveřejnil Fero Fenič následující slova:
Ahoj Davide,
protože jsem nechtěl jít jen v obvyklých dokumentaristických kolejích, rozhodl jsem se pro režii GENu oslovit nejen zkušené dokumentaristy, ale i jiné osobnosti, aby si zkusili natočit PORTRÉT člověka. Externě to připravuji pro ČT. Vážím si tě a toho, co děláš, proto jsem Tebe oslovil mezi prvními s tím, že by mně zajímal tvůj portrét Davida Kollera.
Neměl jsi dostatek času si něco závazně naplánovat ani vůli dělat s profesionálním štábem a tak jsi navrhl, že zkusíš si to průběžně natočit sám, na koleně a zcela nezávazně, s tím, že mi pak ukážeš materiál a já se budu moct rozhodnout, jestli to chci, nebo ne. Pak bych to nabídl ČT. Byla to tvoje podmínka, ne moje.
Teď po roce jsi nabídl off-line, teda předběžný sestřih – a já ti řekl, co bych vzal a co nechci. Na rozdíl od výtvarného umění má filmová a tv tvorba velmi důležitou, tvůrci a kritikou váženou a požadovanou funkci: dramaturga. S mým dramaturgem jsme se u tebe shodli, že materiál má typické nedostatky nezkušeného začátečníka.
S tím jsem počítal a přesto, že od profesionála bych ho nepřevzal, u tebe bych se za tvůj pohled rval i se všemi lapsusy neprofesionála, včetně neostrých záběrů, protože kvůli němu jsem tě oslovil, stál jsem o něj a stojím.
Co však nelze obhájit je fakt, že jsi nenatočil portrét, ale investigativní publicistiku. Obrazně řečeno: dohodli jsme se na olejomalbě, ty teď nabízíš skulpturu. A ji nejde pověsit na zeď – přičemž jiný prostor nemám. Gen je určitý formát s velkým potenciálem repríz i po desítkách let, používají ho k výuce i školy apod. Měl by být holdem dané osobnosti, srozumitelný i v toku času, nebo třeba jednou jako nekrolog…
Proto jsme ti s dramaturgem doporučili, co by s tím šlo udělat, aby šlo skutečně o portrét Davida Kollera a jeho tvorby, který obstojí v konkurenci dalších filmařů. Jsi skvělý umělec, ale zatím nejsi zkušený filmař.
[ctete]116301[/ctete]
I Věra Chytilová, která v mém studiu natočila několik desítek dokumentů a byla známá svou tvrdohlavostí, dramaturgii nejen respektovala, ale přímo vyžadovala a děkovala za nápady, jak něco zlepšit. Film je kolektivní dílo, i zkušení tvůrci stojí o jiný názor a radu.
Je za mnou v žánru dokumentární tvorby dost práce, která mně jako profesionála opravňuje držet se svých kritérií a cítit zodpovědnost za to co a jak sděluji přibližně jednomu milionu nejen dospělých, ale i dětí, kteří se v prime time na GEN dívají.
Ty, zatím v této oblasti bez prokazatelných zkušeností, jsi nás poslal do prdele a obviňuješ zde z cenzury. Pochopil jsem, že nemá s tebou smysl bojovat. Jsi sólista, takže Gen-u Davida Kollera sloužit nechceš a žádná kritéria tě nezajímají. Ego tvůrce je silnější než služba kamarádovi.
Proto jsem rezignoval a přijal tvoji původní podmínku, že mohu si vybrat, jestli tento materiál chci, nebo nechci. Takže nechci. Jsme svobodní lidé, respektuji tvé rozhodnutí, tak respektuj i ty moje. Je to také moje právo i povinnost – jako autora projektu.
Diskutující, nesnižujte se k mému obviňování a podsouvání přízemních cílů – moje názory jsou dohledatelné už před volbou pána na Hradě i v mojí tvorbě už před listopadem 1989. Nikdy jsem nikomu nelezl do zadku a nehrbil se. Davida Kollera si za jeho názory vážím. Proto je nefér tady veškeré frustrace z české společnosti házet na ČT, která nic zakázat ani nemohla, protože si u D. Černého zatím nic neobjednala, ani útočit na mně, když vše bylo jen na přátelské dohodě: ber, jen když budeš chtít.
Je mi smutno, proč se, Davide, uchyluješ k takovým výkřikům, když dosud jsme se k sobě chovali fér a bylo fér i rozhodnutí obou stran: ty nestojíš o dramaturgii a dodržení žánru a já nechci bojovat za tento materiál a prosazovat ho do ČT.
Mimochodem i proto, že si tě stále vážím a nechci, aby ses poškozoval prací, která nedosahuje úrovně tvých jiných uměleckých děl…