Zpěvák David Koller poskytl rozhovor DVTV (25. 8. 2016), kde se kromě svých hudebních plánů s novým projektem David Koller & Friends vyslovil k aktuálnímu vývoji ve společnosti. Jako jeden z mála umělců se vymezuje vůči fenoménu Andreje Babiše, kterého považuje za jedno z rizik současnosti. Obává se ohrožení svobody, která není samozřejmostí.
Koller v rozhovoru obhajoval prozápadní směřování země a vyslovil obavy z počínání těch politiků, kteří inklinují k Rusku. Nepřekvapilo ho proto, že si prezident Miloš Zeman nepřipomněl výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy dne 21. srpna. „Jde o svobodu, kterou tady máme, ta není samozřejmá,“ vysvětlil Koller, proč se obává hrozby opětovného posunu na východ.
[ctete]54623[/ctete]
Může si zaplatit, co chce
Moderátorka Daniela Drtinová v této souvislosti považuje za zvláštní, že mnozí umělci kritizují prezidenta Zemana kvůli vazbám na Rusko, ale skoro úplně na okraji jejich zájmu zůstává Andrej Babiš. „Jestli to není tím, že s řadou umělců uzavřel různé typy spolupráce. Tím pádem jsou v té síti vazeb taková pevná nebo tichá místa, která ho potom pokryjí v tom smyslu, že se o něm tak nemluví, jako třeba o Václavu Klausovi nebo Miloši Zemanovi. Přitom Andrej Babiš je persona s potenciálem, který může vést k nějakému riziku,“ uvedla.
Koller v šéfovi hnutí ANO potenciální riziko vidí. S tím, že i on je se směřováním na východ „nějakým způsobem propojený“. V souvislosti s uměleckým tichem kolem jeho osoby zmínil, že si „ten člověk si může zaplatit, co chce. Může si pravděpodobně zaplatit skoro každého, koho chce.“
Dále uvedl, že už dlouho nemůže číst noviny vlastněné Andrejem Babišem. „Já jsem překvapený, ať je to Mladá fronta nebo Lidovky, že je lidi pořád čtou nebo odebírají. Mě to překvapuje, protože se nedají číst, aby tam člověk necítil tendenci upravovat názory lidí, kteří to čtou, v tom směru, jak to asi ten člověk potřebuje.“
Předávání cen Anděl
David Koller o sobě dal slyšet při předávání cen Anděl v dubnu letošního roku. Společně s Lenkou Dusilovou se vymezili vůči těm politikům, kteří podlézají nedemokratickým režimům. „Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těmi lidmi, kteří to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,“ prohlásil tehdy zpěvák skupiny Lucie.
Tehdy se oba dočkali smršti negativních reakcí, mezi nimiž exceloval velmistr nejapností Ovčáček, který jejich počínání přirovnal k Antichartě.
Ovčáčkovi se vyrovnal už jen šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl, který napsal na svůj Facebook: „Obdivuju disidenty bojující ve státní televizi proti politikům vyneseným do úřadu ve svobodných volbách. Samozřejmě by bylo lepší tyto politiky pozavírat a do čela státu dosadit pokrokové vůdce z řad uměleckého výboru pro lidové blaho se sídlem v Kotasově kavárně. Ostatně každé totalitě vždycky prošlapávají cestu úplně pitomí umělci jako je Koller a Dusilová.“
Babiš: Na východ neinklinuji!
Ozval se i samotný Babiš, který zpěvákovi poslal sms: „Zdravím, pane Kollere. Gratuluji k Andělům, mrzí mě, že mě řadíte ke Klausovi a Zemanovi. Že inklinuju na východ? Já tam nepodnikám! Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy.“
Skutečností však je, že vztahy předsedy hnutí ANO k Rusku příliš vyjasněné nejsou a vyvolávají otazníky. Pokud v této zemi nepodniká, proč se opakovaně, v rozporu s pozicí současné vlády a jako její jediný člen vyslovuje pro zrušení protiruských sankcí? Jeho názor z českých politiků veřejně sdílí pouze Miloš Zeman a nově i sociálnědemokratický předseda Senátu Milan Štěch.
Ministr financí ostře kritizoval ekonomické sankce proti Rusku, vyhlášené po nelegálním obsazení Krymu, už v září 2014. Počátkem letošního roku prohlásil, že „sankce nic zásadního nepřinesly, poškodily české exportéry a na politiku Ruska neměly žádný vliv“.
Vztahy s Ruskem napravme, je na co navázat
Zatím vrcholné číslo předvedl koncem ledna na exportním fóru, kde pochvalně vzpomínal na aktivity socialistických podniků zahraničního obchodu, kde ostatně začínal svoji kariéru.
„My jsme měli skvělé obchodníky. My jsme měli skvělou síť. To byla síť Podniku zahraničního obchodu,“ uvedl svou řeč ministr financí, vedený v řadě svazků Státní bezpečnosti jako agent Bureš v době jeho působení v PZO Petrimex. „A to byli lidi, kteří měli kontakty. Já sám jsem pracoval v Maroku, zastupoval jsem patnáct podniků zahraničního obchodu, nosil jsem ty vzorky a dělal jsem ten byznys. A my jsme tu síť rozprášili.“
Vzápětí pokračoval: „Na ně je potřeba navázat. Máme aktivního pana prezidenta, což je velice dobré. Ten byznys je o vztazích, hlavně v Rusku je to o vztazích. Takže my ty vztahy musíme napravit a asi si to vezme nějaký čas.“
RVHP lepší než EU
O tom, že Andrej Babiš nemluvil do větru, svědčí i jeho jiné starší svědectví, které poskytl v on-line rozhovoru pro iHNED.cz (7. 6. 2011). Tedy ještě v době, kdy nebyl pod kontrolou svých marketingových mágů.
„Největším nepřítelem nejen českého zemědělství, ale i českého hospodářství jsou nesmyslné výmysly a regulace Evropské unie, na kterou máme minimální vliv,“ rozčiloval se majitel Agrofertu, jehož zemědělské a chemické podniky u nás čerpají s přehledem největší dotace z evropských fondů. A který už měl v té době v kapse i dotaci pro Čapí hnízdo.
„Za RVHP jsme se mohli s těmi Rusáky alespoň ,ožrat‘ a něco vylobbovat. Naše pozice vůči EU je bezvýznamná,“ doplnil.
Podezření, že šéf hnutí ANO je s východním směřováním propojený, jak naznačil David Koller, má tedy poměrně reálné obrysy. A ti, kdo se vymezují vůči prezidentu Zemanovi, by to neměli opomíjet.
[ctete]54529[/ctete]