Přinášíme příspěvek do diskuse k problému médií veřejné služby. Toto téma považujeme za velmi důležité a jsme rádi, že jako Svobodné fórum můžeme dávat prostor k debatě o tom, co je pro naši společnost klíčové. Proto jsme přivítali článek – a současně polemiku – pana Davida Smoljaka.
Se zájmem jsem si přečetl článek „Proč Bohumil Doležal nepodpoří prohlášení Svobodu médiím“ ze dne 18. 4. 2015. Naprosto rozumím jeho obavě, že zpochybňování legitimity politických stran by se naší společnosti mohlo velice vymstít. V době, kdy vyhlášení „Nejsem politik!“ dláždí cestu k výšinám moci, nezbývá než souhlasit. Stejně tak škodlivý je však i druhý extrém, kdy by mezi občany a politickými stranami mělo existovat vzduchoprázdno. Zájmy společnosti nemohou zastupovat výhradně politici, kromě nich jsou tu i občanské spolky, profesní sdružení, kulturní a společenské instituce. I ty mají svou legitimitu a autoritu a upírat jim z principu právo podílet se na správě věcí veřejných by bylo pošetilé.
V prvním bodě našeho prohlášení se mluví o mediálních radách. To má svůj důvod. V prvních letech po revoluci ještě politici dokázali odolat pokušení moci a nominovali do nich skutečně výrazné a respektované osobnosti. Záhy však pochopili, že prostřednictvím těchto rad mohou výrazně ovlivňovat vysílání ve svůj prospěch, a začali je obsazovat ryze stranickými nominanty. Po známé „televizní krizi“ zákon podmínil volbu zástupců nominací občanskými sdruženími, ale ty začaly záhy vznikat ryze účelově, často několik dní před volbami, a výhradně kvůli této nominaci. Tím se celý proces opět zcela znehodnotil a znevěrohodnil. A to je právě důvod, proč platforma „Svobodu médiím“ přichází s následující iniciativou.
Nabízíme fungující model
Nabízíme model, který již léta s úspěchem funguje v sousedním Německu. V něm své zástupce do mediálních rad přímo nominují respektované společenské, vědecké a kulturní instituce, profesní organizace a také (nikoli však výhradně!) politické strany. Jde o subjekty, na kterých je široká shoda napříč celým politickým spektrem, jejich výběr tedy bude potvrzen hlasováním v parlamentu nebo senátu. Nikoli však nominace konkrétních zástupců, ta již bude čistě v kompetenci vybraných institucí. Tím se zajistí demokratická kontrola celého procesu a zároveň zamezí ryze partajní selekci.
Platformu „Svobodu médiím“ tvoří řada profesních a občanských organizací a osobností, které mají za cíl chránit svobodu slova a svobodu médií. Nepřicházíme proto, abychom vyrvali politikům moc a uzurpovali si ji pro sebe. Naše role je čistě iniciační. Navrhujeme férová pravidla hry, která umožní větší vyvážení zájmů ve společnosti. Věříme, že mohou napomoci tomu, aby se Česká televize a rozhlas neproměnily ve „vládní vlnku“, ale zůstaly svobodnými a nezávislými institucemi. Věříme ve svobodná a nezávislá média, bez nichž nemůže fungovat demokratická společnost.
David Smoljak je publicista, scenárista, dramaturg a člen přípravného výboru platformy „Svobodu médiím!“