Izraelský velvyslanec při EU a NATO David Walzer se ptá, proč Evropská unie stigmatizuje Izrael, když se rozhodla označovat izraelské zboží pocházející ze židovských osad? Takový přístup vrátí mnohým Izraelcům bolestné vzpomínky z minulosti. Tento krok přichází v době, kdy je Blízký východ v plamenech a Izrael tu jako jediný stát hájí evropské civilizační hodnoty.
Federica Mogheriniová by měla tento krok vysvětlit
Evropská komise schválila tento pokyn, týkající se židovských osad ležících na sporných palestinských územích, na návrh ministryně zahraničí Mogheriniové. Izrael jej považuje za diskriminační. Odmítá přijmout fakt, že se Evropa zaměřila pouze na stranu, která je terčem teroristických útoků. EU podle něj měří Izraeli dvojím metrem, protože v případě asi dvou stovek sporných území podobné označení nevyžaduje.
Organizace pro osvobození Palestiny naopak označila rozhodnutí EU za pozitivní krok, stále to ale podle ní nestačí. Toto zboží chce dokonce zakázat.
Až se do Prahy vydá Federica Mogherinová, jejíž cesta údajně odpadla kvůli nemoci českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, měla by na tyto otázky odpovědět. A česká vláda, která deklaratorně navazuje na tradičně dobré vztahy České republiky a Izraele, by jí tyto dotazy nepochybně měla položit.
[ctete]32992[/ctete]
Článek Davida Walzera: Proč Evropská unie stigmatizuje Izrael? (server Politico)
Mnoho Izraelců z obou částí politického spektra – levého i pravého – hledí v naprostém úžasu na Evropskou unii, která plánuje přimět evropské dovozce a maloobchodníky k tomu, aby označovali izraelské zboží pocházející ze židovských osad.
A zdá se, že tyto štítky se budou vztahovat pouze na Izrael, nikoli na jiné země či území zapletené do teritoriálních sporů. Je to krok, který hrozí, jak se obávám, proměnou našich vztahů, a nikoli k lepšímu.
Evropa je hlavním partnerem Izraele v oblasti obchodu a podnikání. Jsme evropskými spojenci na Blízkém východě, tedy regionu, který nyní Evropu staví před některé velmi těžké otázky. A co je nejdůležitější, naše země sdílejí stejné humanistické aspirace. To z nás dělá jednu rodinu a já doufám, že právě to mi umožňuje hovořit otevřeně a upřímně.
V návaznosti na toto příbuzenství došlo k v posledních měsících k rozvoji diplomatických jednání mezi Izraelem a Unií. Na jaře se premiér Netanjahu setkal s vysokou představitelkou Federicou Mogheriniovou v Jeruzalémě, a opět v New Yorku. V září premiér hostil předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Nálada vyznívala z hlediska budoucích vztahů profesionálně a optimisticky.
Premiér jasně hovořil o směřování naší země. Izrael je i nadále odhodlán k nalezení řešení dvou států. „Dva státy pro dva národy“, to je i nadále naším cílem. Opakovaně jsme vyjádřili touhu najít konkrétní cesty vpřed v přímých rozhovorech s palestinským vedením v Bruselu, Jeruzalémě nebo v samotném Ramalláhu.
Vedoucí představitelé EU dali na druhé straně jasně najevo svoji ochotu pomoci mírovému procesu na Blízkém východě. To je důležité. Vítáme snahu Evropy k přispění a dosažení tohoto cíle.
Nicméně chcete-li dosáhnout pokroku, je nejbližší forma spolupráce nezbytná, a to musí být založeno na důvěře, otevřenosti a nestrannosti.
Označování izraelského zboží ničemu neprospěje
Označování izraelského zboží k tomuto cíli přispívat nebude. Ekonomické dopady takového označování nebudou velké. A tento krok pravděpodobně není míněn jako bojkot. Ale pokud uvidíme v evropských obchodech označování židovského zboží, vrátí to mnohým Izraelcům velmi bolestné vzpomínky. Citlivě budou vnímat, že jsou vyčleněni pro zvláštní zacházení. I když plně respektujeme, že EU musí uplatňovat svoje nařízení, je velmi těžké vyhnout se závěru, že jde o politický krok s výrazně politickým poselstvím, že Izrael je na vině, a je tak potrestán za stagnaci mírového procesu.
V Izraeli je těžké vysvětlit, jak by to mohlo pomoci nastartovat mírové rozhovory. Kromě toho tato zpráva nepřichází v pravý čas. Blízký východ je v plamenech, války zuří v Sýrii, Iráku, Libyi a Jemenu. Tyto války se staly magnetem pro islamisty z Islámského státu a Hizballáhu, zabíjející civilisty. Čelíme bezprecedentní uprchlické krizi. A v těchto časech EU uzná za vhodné pod záminkou práv spotřebitelů uvalit kvazi-sankce na Izrael, jediný stát v oblasti, jehož ústava obsahuje a brání evropské civilizační hodnoty?
Bezpečnost je naším zlatým standardem
Pro Izrael je klíčem k řešení „dvou států pro dva národy“ pevná záruka za jeho bezpečnost. Bezpečnost je a navždy zůstane náš zlatý standard. Nyní čelíme problému, že v oblasti zalité krví a sektářským násilím je situace stále složitější. V Pásmu Gazy již operují teroristické buňky přičleněné k Islámskému státu.
Existují i jiné problémy, které by Evropa mohla pomoci řešit. Palestinské vedení stále váhá, je rozdělené a není ochotné přijít k jednacímu stolu. Netanjahu opakovaně nabízí přímé rozhovory s prezidentem Abbásem kvůli řešení „dvou států pro dva národy“ bez stanovení předběžných podmínek.
Co je potřeba, aby EU pomohla přesvědčit palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, aby přistoupil k přímým rozhovorům. Bez těchto rozhovorů nemůže existovat žádný pokrok, žádný začátek.
Co je potřeba, aby EU použila svůj vliv k ukončení přívalu útoků proti izraelským občanům v posledních týdnech. Mimo jiné i tím, aby palestinští vůdci zmírnili svoji vyostřenou rétoriku.
Co je potřeba, aby EU pomohla k odzbrojení Gazy, a zároveň napomáhala palestinské samosprávě získat kontrolu nad Gazou.
Zatímco nařízení označování zboží jsou falešnou stopou a trnitým odváděním pozornosti, výše uvedené kroky by mohly hmatatelně zlepšit vyhlídky na úspěch. Není pochyb o tom, že Evropa významně přispívá k mírovému procesu na Blízkém východě. Ale musíme se s tím skutečně poprat, nikoli vytvářet kouřové clony. Bez toho bude rozhýbání mírového procesu velmi nesnadné.
[ctete]31997[/ctete]