Páteční debata o největší ekologické katastrofě v Česku skončila sabotáží vládních poslanců. Vyhlídka začínajícího víkendu pro ně byla zřejmě důležitější a na plénum sněmovny tak řada z nich vůbec nedorazila. Nehoda v Bečvě způsobila úhyn 20 tun ryb a závažnou otravu ekosystému. Mrtvá řeka ale i po téměř dvou měsících nabízí stále více otázek než odpovědí. A klíčoví lidé stále mlčí a překrucují fakta.
Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v uplynulém týdnu velmi tlačil na to, aby se plénum o citlivém tématu otrávené Bečvy konalo v pátek odpoledne jakožto poslední bod. Dobře věděl proč – pozdní páteční odpoledne nepatří mezi poslanecky příliš vytíženou část dne.
Sněmovna v pátek přesto zasedla. Ministr pro životní prostředí Richard Brabec však žádné zásadní informace nepřinesl – kromě dalšího mlžení a opakování toho, co už zmiňoval na výboru pro životní prostředí minulý týden.
„Nemohu se, ani mi to nepřísluší, pouštět do spekulací o vyšetřovacích hypotézách, o tom, kde se mohl šířit kyanidový mrak, nebo kde mohly umírat ryby v návaznosti na hydrodynamiku řeky, co a kolik bylo kde naměřeno, protože přesně tohle je součástí posudků soudních znalců, které si nechala zpracovat policie,“ řekl ve svém proslovu Brabec. DEZU prý vyloučil z podezření na základě informací policie.
Nezapomněl připojit poznámku o tom, že mu „osobně velmi, velmi záleží na tom, aby se znečištění Bečvy co nejdříve vyšetřilo“ a zmínil i kritiku opozičních politiků, kteří se tímto tématem zabývají. „Pokud mě někdo z nějakého ovlivňování podezírá – myslím z politiků – tak nezlobte se, pravděpodobně soudí podle sebe. Co by možná dělal na mém místě?“ prohlásil Brabec. Za svůj proslov získal potlesk poslanců hnutí ANO.
Faltýnkův záměr vyšel – většina představitelů vládních stran na plénum skutečně vůbec nedorazila, a tak se sněmovna ani nedostala k hlasování o usnesení opozičních poslanců. Chyběli zejména poslanci ČSSD, KSČM a SPD a sněmovna nebyla usnášeníschopná, jak oznámil její předseda Radek Vondráček (ANO). Schůzi sněmovny tedy tímto ukončil.
Na vyšetření otravy Bečvy a možného propojení největší ekologické katastrofy v českých dějinách s vládním představitelem Andrejem Babišem se i nadále shodují politici napříč celým opozičním spektrem. Stále však zůstává jen hořká pachuť po nezodpovězených otázkách.
Jedna z vyšetřovacích verzí této kauzy totiž je, že za otrávením řeky stojí chemička DEZA, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Toto možné propojení a zejména tajemné mlžení kolem některých informací láká pozornost investigativních novinářů i opozičních poslanců, kteří Babišovi a jeho stranickému ministru pro životní prostředí Richardu Brabcovi otázky kladou.
„Rychlost, s jakou byla vyřazena firma DEZA jako možný viník havárie, nepřekvapila jenom mě. Ten otazník je o to větší, že DEZA tvrdila, že s kyanidem nenakládá, ale z veřejných zdrojů se zjistilo, že nakládá. Buď v DEZE někdo mlžil, nebo nevědí, co dělají,“ nadnesl poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
Nad vyšetřovacím postupem se podivují i Piráti. „Překvapilo mě, že ministr Brabec dnes na plénu informoval o přípravě zpracování metodiky pro řešení ekologických havárií. Přitom ještě minulý týden na výboru pro životní prostředí tvrdil, že postup šetření je dobře ukotven ve vodním zákoně a není ho tedy potřeba upravovat,“ uvedla poslankyně Dana Balcarová.
Nervózní ticho, které nechce skončit
Dokud vyšetřování nedoběhlo do konce, je těžké ukázat na viníka prstem – minimálně zvláštně však působí, jak s pokládáním otázek na toto téma okamžitě stoupá nervozita respondenta. Každým týdnem víc a víc.
Nejdříve po Brabcově výroku o vypátrání viníka do několika hodin. Tato slova při pátečním plénu také popřel – prý nic takového neslíbil a pouze „vyjádřil naději, že se tak stane“. Atmosféra houstla i na nedávném výboru pro životní prostředí, jehož jednání chtěli kvůli mnoha nepříjemným otázkám vést poslanci z hnutí ANO v utajeném režimu.
Výsledek byl úplně stejný. Opět žádné důležité odpovědi. Transparentnímu rozplétání kauzy nepomohl ani fakt, že Česká inspekce životního prostředí uvalila na případ informační embargo.
Pozornosti nemůže ujít ani podivné chování premiéra Babiše. Když dojde na téma Bečvy, začne být roztěkaný a nervózní. Stačí se podívat na jeho výstup během poslaneckých interpelací ve čtvrtek 12. listopadu.
„Proč trvá vyšetřování už 53 dní, když v jiných případech byl viník identifikován hned po čtyřech dnech? Na základě jakých důkazů došlo k vyloučení DEZA?“ ptal se poslanec Stanislav Blaha (ODS). Babiš místo odpovědí na jednoduché otázky mlžil a nadával.
„Pan poslanec zůstal věrný své pověsti a programu antibabiš. (…) Vzorky byly předány soudnímu znalci a ve chvíli, kdy to vyhodnotí – a ten termín je 20. prosince 2020 – tak snad bude jasné, ze kterého kanálu ten kyanid vytekl. Takže se čeká pouze na výsledek soudních expertiz,“ obhajoval se.
„Nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře,“ uzavřel svou odpověď, která byla podle dalšího interpelujícího poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) nepřiměřená a působící jako „ze čtvrté cenové skupiny“.
Chování předsedy vlády Babiše pobouřilo i ostatní politické představitele. „Vystupování premiéra v případu havárie na Bečvě ukazuje, že je nějak moc podrobně informován a taky nervózní. Chci požádat každého, kdo se podílí na vyšetřovaní, aby se nebál najít a říct pravdu. Tato vláda brzy skončí a pokud dostaneme důvěru, nic se nebude zametat pod koberec,“ okomentoval toto chování předseda ODS Petr Fiala.